Hollande is beszállt az offshore-csatába
Francois Hollande, aki Jérome Cahuzac költségvetési miniszter kényszerű lemondása, illetve annak nyomán is sarokba szorult, hogy fény derült rá, hogy kampányának kincstárnoka Kajmán-szigeteki offshore-cégekben érdekelt, bejelentette: „a francia bankoknak minden évben nyilvánosságra kell hozniuk országról országra az egész világon működő leányvállalataik ügyféllistáit” és „tevékenységük természetét” is.
Hollande szerint Európában és az egész világon fel kell számolni az adóparadicsomokat. – Határoztam egy pénzügyi ügyészség, vagyis egy szakosított ügyészi hivatal felállításáról, amely országos hatáskörrel léphet fel a korrupciós ügyekben – mondta az államfő a Le Monde internetes kiadása szerint.
Az ártatlanság vélelmét fenntartva ugyanakkor a Cahuzac-botrányra utalva Hollande igyekezett világossá tenni: „egyetlen ember megingása miatt nem vetődhet a gyanú árnyéka a közjót szolgáló választott képviselőkre”. Mindenesetre az ellenzék élesen bírálta az elnök szavait, mert „nem kért egy szóval sem bocsánatot”, s egyébként is, már léteznek ilyen intézmények, mint a meghirdetett.
Arra azonban nem feltétlenül számíthatnak a francia hatóságok, hogy a sajtó is vállvetve, lelkesen velük tart. A Le Monde, az OffshoreLeaks-listával előrukkoló nemzetközi oknyomozó konzorcium fő francia együttműködő partnere szerdán, részben forrásainak védelmére hivatkozva megtagadta, hogy kiszolgáltassa az adatbázist a francia igazságszolgáltatásnak. Ezt előző nap, a nemzetgyűlésben sürgette Bernard Cazeneuve, Cahuzac utóda a korrupcióellenes ügyekben is illetékes költségvetési tárca élén.
Az elitben megrendült közbizalom nyomán felülvizsgálta álláspontját Bernard Arnault, a leggazdagabb francia, az LVMH luxusipari konszern feje, a világ tizedik legvagyonosabb embere. Arnault bejelentette, visszavonja belga állampolgársági kérelmét, miután „alábecsülte ennek következményeit”. Biztosította a franciákat, hogy „szorosan kötődik” hazájához. Számos vagyonos francia a 75 százalékos „gazdagadó” miatt helyezte át székhelyét az északi országhatár túloldalára.