Holland vizsgálat: nem volt törvényes az iraki invázió
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának az 1990-es években elfogadott határozatai nem adtak felhatalmazást egy amerikai-brit katonai intervencióra - jelentette ki Willibrord Davids, a bizottság elnöke.
Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök tavaly februárban rendelte el a vizsgálatot azzal a céllal, hogy feltárják, mi alapján döntött a kormány 2003-ban az Irak elleni invázió támogatása mellett annak ellenére, hogy arra ENSZ-határozat nem adott felhatalmazást.
A nyolc szakértőből álló bizottság arra a megállapításra jutott, hogy az akkori holland külügyminisztérium, amelyet annak idején a volt NATO-főtitkár, Jaap De Hoop Scheffer irányított, már 2002 augusztusában eldöntötte az invázió támogatását. "A legitimáció kérdését az akkori kormány alárendelte a külügyminisztérium által megszabott irányelveknek" - áll a jelentésben.
A bizottság ugyanakkor úgy vélte: "nincs semmiféle bizonyíték" arra, hogy Hollandia "katonailag aktívan részt vett volna" az arab ország lerohanásában.
Hollandia 2003 júliusában 1100 katonát küldött Irakba az amerikai erők támogatására. A holland csapatokat 2005 tavaszán vonták ki Irakból.