Kadhafi két fia már megvan

A líbiai felkelők rohamos előretörése után most Moammer Kadhafi holléte foglalkoztatja a világot.

Kattintson a képre, galéria nyílik!

A líbiai vezető, aki az utóbbi hónapokban időről időre megjelent a nyilvánosság előtt, és ellenállásra buzdított, június közepe óta nem mutatkozott. Márpedig a líbiai háború végére az tehet pontot, ha Kadhafit elfogják a felkelők vagy elmenekül az országból és menedéket kér valahol.

Egyelőre mindenki csak találgat a hollétével kapcsolatban, az sincs kizárva, hogy már nincs is az országban. Dél-Afrika egyértelművé tette, hogy nem fogadja be Kadhafit, és a korábban ezt teoretikusan felvető spanyolok is visszakoztak.

A felkelők vezére abban reménykedik, hogy élve kézre keríthetik Kadhafit és ugyanebben bízik a nemzetközi büntetőbíróság is. Kérdéses, hogy a felkelők kiadnák-e Kadhafit, vagy otthon állítanák bíróság elé. Kormányfője, Bagdadi Ali al-Mahmudi már jó példával járt elől, a tunéziai Dzserba szigetére menekült. Szállodáját körülvették a helyi biztonsági erők. Meg nem erősített hírek szerint sorra állnak át a líbiai külképviseletek dolgozói is. Franciaország már bejelentette, hogy Líbia-konferenciát szervezne, ahol az átmenetről tanácskoznának.

Bár a líbiai vezető holléte egyelőre nem ismert, két fia már biztosan a felkelők őrizetében van: Szeif al-Iszlám Kadhafit elfogták – ezt a nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is megerősítette –, Mohammed Kadhafi pedig megadta magát, és házi őrizetbe helyezték. Az ő elfogását az al-Dzsazíra televíziónak sikerült élőben közvetítenie: a líbiai vezető legidősebb fia éppen azt ecsetelgette az arab hírtelevíziónak, hogy az ellenzék már garantálta a személyes biztonságát, amikor behatolók zaja halllatszott, és megszakadt a vonal. Az al-Dzsazíra hírtelevízió legfrissebb jelentése szerint Mohammed, Kadhafi katonáinak segítségével kiszabadult fogságából.

Az Al-Arabíja értesülései szerint hétfőn elkapták Kadhafi futballista fiát, Szaadit is. A líbiai vezető másik négy fia vagy bujkál vagy elmenekült – jelentette ki az ellenzéki kormány londoni koordinátora.

Tripoliban éjszaka óta feszült a helyzet. A felkelők fokozatosan veszik be a fővárost, és arra számítanak, hogy 15 órán belül felszámolják az ellenállást. A Sky brit tévécsatorna Tripoliból sugárzott élő adásában látható volt, hogy százak özönlöttek az utcára, örömükben a levegőbe lövöldöztek és Allah nevét kiáltozták, miközben a felkelők kisteherautóikon a városközpont felé tartottak.

A lázadók később elérték a belvárosban fekvő Zöld teret, ahol a Kadhafi-hívek a felkelés kirobbanása után a líbiai vezetőmelletti szimpátiatüntetéseiket tartották. A szimbolikus jelentőségű téren most örömittas emberek a az ország Kadhafi hatalomra kerülése előtti vörös-fekete-zöld zászlaját lengették, és táncoltak. Itt került sor az első - és valószínűleg messze nem az utolsó - fővárosi utcaátnevezésre is: egy rögtönítélő ellenzéki földrajzinév-bizottság a Zöld teret Mártírok terévé keresztelte át.

Kadhafi páncélosai és a tetőkön tanyázó mesterlövészek lassan eltűnnek. Az orvosok határok nélkül szerint a városban kiszámíthatatlan a biztonsági helyzet, akadozik a gyógyszerellátás, sok a lövöldözés, a kórházak megteltek.  Késő délutánra válságtanácskozást hívott össze az Afrikai Unió. Az Európai Unió nevében Barroso és Van Rompuy is segítséget ígért az újjáépítéshez.

A New York Times úgy tudja, hogy a felkelők Tripoli elleni akcióját a NATO jelentősen elősegítette, szisztematikusan megtisztították az utakat drónokkal, és a felkelők kiképzésében is részt vettek brit és francia szárazföldi alakulatok (bár ez nem volt része az ENSZ - határozatnak).

Kadhafi uralmának vége

Az emberi méltóság erősebb, mint bármelyik diktátor – hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnök hétfőn tartott beszédében. – A harc még tart – tette hozzá, kiemelve, hogy Kadhafi uralmának azonban vége. Obama a líbiai ellenzéket egy igazságos és békés intézkedésekkel kiépített demokratikus kormány létrehozására szólította fel.

A Kadhafit éltető feliratokat gyorsan felváltották a felkelők graffitijei a falakon
A Libyan woman holding a Kingdom of Libya flag walks past a caricature of Muammar Gaddafi near the court house in Benghazi in this June 8, 2011 file photo. Libyan government tanks and snipers put up scattered, last-ditch resistance in Tripoli on August 22, 2011 after rebels swept into the heart of the capital, cheered on by crowds hailing the end of Gaddafi's 42 years in power. REUTERS/Esam Al-Fetori (LIBYA - Tags: CONFLICT POLITICS PROFILE MILITARY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.