Hol a legrosszabb nőnek lenni?

A kétes dicsőség Afganisztánnak jutott: itt leselkedik manapság a legtöbb veszély a nőkre. De nem sokkal jobb a helyzet a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Pakisztánban, Indiában és Szomáliában sem. A Thomson Reuters Foundation által kiadott feketelista riasztó képet fest arról, hogy egyes országokban miként bánnak az asszonyokkal és gyerekekkel. Van, ahol a középkor óta kevés jele van a fejlődésnek.

Hogy miért épp Afganisztán vezeti a listát? Sorozatosan éri támadás a női tisztviselőket, rémes az egészségügyi helyzet és kilátástalan a szegénység. Magas a gyerekhalandóság, a NATO légitámadások és az állandó belső összecsapások a tálibokkal még tovább rontják az általános biztonsági helyzetet. Ha ennek ellenére akadnak nők, akik kilépnek a hagyományos szerepekből, dolgoznak vagy netán közszereplést vállalnak, azok megfélemlítésnek vagy egyenesen fizikai támadásoknak vannak kitéve – idézi a tanulmányt a Guardian.

A Kongói Demokratikus Köztársaság a nemi erőszak magas aránya miatt érdemelte ki a második helyet. Egy amerikai felmérés szerint évente 400 ezer nőt erőszakolnak meg. A hároméves kislányoktól az öregasszonyokig senki sincs biztonságban, a férfiak gyakran csoportosan támadnak az áldozatokra, nemcsak hagyományos módon, hanem bajonettekkel, puskacsővel is képesek megerőszakolni őket.

Pakisztánban nem a nemi erőszak e formája, hanem a kényszerházasságok és a nőket sújtó vallási előírások keserítik meg az asszonyok helyzetét. Aki lázad, vagy szökni próbál, annak sósavat öntenek az arcába, hogy örök életére elcsúfítsák.  Itt a legmagasabb a kényszerházasságok aránya, a „becsületgyilkosságok” száma  pedig meghaladja az évi ezret.

India negyedik helye sokak számára meglepetés, elvégre a világ egyik leggyorsabban fejlődő és modernizálódó országáról van szó. Az egymilliárdos népességben hárommillió prostituáltat tartanak nyilván, ám ennek  40 százaléka gyerek. Kislánynak születni már eleve nem életbiztosítás errefelé: ötvenmillió lánygyermek tűnik el rejtélyes módon, sokan meg sem születnek vagy szüleik ölik meg őket még csecsemő korban, mert nem az áhított fiúgyerek jött a világra.

A szomáliai nőügyi miniszter ehhez képest szinte örült, hogy hazája csak az ötödik helyen végzett. – Azt hittem, mi leszünk az elsők. Szomáliában a háború, az éhség és a szárazság mindenki sújt, de a nők élete akkor kerül igazán veszélybe, amikor terhesek lesznek. A halandóság az állapotos nők körében 50 százalék, mert semmilyen orvosi ellátási  forma nincs. Ha mégis világrajön egy kislány, akkor nem kerülheti el a női nemi szerve megcsonkítását (és az ezzel járó újabb életveszélyt), és errefelé is mindennapos a nemi erőszak.

Nők egy kabuli utcán. A társadalom nem tűri a kilépést a hagyományos szerepekből
An Afghan policeman keeps watch as women stand on a street in Kabul, ahead of the Kabul Conference July 19, 2010. Afghanistan will ask at the major international conference on Tuesday for more control of billions of dollars pledged to reconstruct the war-torn country. REUTERS/Omar Sobhani (AFGHANISTAN - Tags: CIVIL UNREST POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.