Új társadalmi osztályt akar Hodorkovszkij
A börtönben lévő MihailHodorkovszkij Dmitrij Medvegyev elnök Hajrá Oroszország! című felhívására reagálva megállapította: nincsenek túlzott illúziói, de az elnöki felhívás több részével egyetért. Példaként felhozta Medvegyev megállapítását, amely szerint nincs modernizáció, amely hatalmas emberáldozatokat érne, továbbá az elnöknek az orosz gazdaság állapotáról felállított diagnózisát, s azt a kitételt, hogy a korrumpált hivatalnokok s az őket korrumpáló üzletemberek mindig is a korszerűsítés ellenfelei lesznek, mivel nekik megfelel a jelen helyzet.
Hodorkovszkij egyetlen kérdése: ki viszi véghez Oroszországban a modernizációt, ha egyszer lesz politikai döntés? Megállapítja: a megvesztegetett bürokrácia és a vesztegető üzleti csoportok nem jönnek számításba, amint a szilovikok - a titkosszolgálatok és a fegyveres erők képviselőinek - elitje sem, s a feladat meghaladja bármely vezető lehetőségeit is.
"Az oroszországi modernizációhoz ezért teljes értékű társadalmi rétegre, egész modernizációs osztályra van szükség, amely számára a folyamat a túlélés és a fokozatos hatalomra jutás kérdése" - írta. A történelmi tapasztalatot idézve úgy vélte, hogy a megvalósításhoz legalább a munkaképes lakosság 3 százalékára, vagyis Oroszországban kétmillió emberre van szükség.
Az új osztály oszlopait Hodorkovszkij szerint a hivatásos innovátorok, a nulláról induló kis és közepes vállalkozások vezetői, a hatvanas-hetvenes években született, még a szovjet időkben kiképzett tudósok és műszaki szakemberek - köztük esetleg a külföldre távozottak is -, valamint a humán értelmiség képviselői, közülük is legelsősorban a tanárok és az újságírók alkothatnák.
"A modernizációs törekvések csakis akkor nem profanizálódnak, ha Medvegyev valóban esélyt akar adni ilyen embereknek, de ez nehéz feladat. Hagyni kell ugyanis, hogy megtisztítsák a terepet, visszaszorítsák a korrumpáltak és korrumpálók bársony foteleikbe erősen kapaszkodó képviselőit" - írta a szerző, rámutatva: "Az új, modernizációs osztály képviselői eleve nem szeretik a mai hatalmi berendezkedést, és feladatuk elvégzéséhez szükségük van a vertikális mobilitás lehetőségére, a demokratikus állam működő intézményeire és a hatékony civil társadalomra, mindez pedig nem jön létre politikai reformok nélkül".
Hodorkovszkijt, Oroszország egykor leggazdagabb emberét sikkasztás és pénzmosás vádjával nyolc év szabadságvesztére ítélték, amelyből már több mint négy évet letöltött, s jelenleg újabb per folyik ellene hasonló vádakkal. A lap azt írta: tisztsége szerint orosz állampolgár, címe a moszkvai 99/1 számú fogház.