Hodorkovszkij öt év múlva szabadulhat
Mivel az eredeti ítéletbe a bíró beleszámította azt az időt is, amit Oroszország valaha leggazdagabb embere 2003-as letartóztatása óta börtönben töltött, Hodorkovszkij büntetése 2016-ig szól.
A fellebbviteli bíróság döntését a néhai olajmágnás egyik ügyvédje kozmetikázásnak nevezte, Hodorkovszkijnak a bíróság előtt tüntető hívei pedig azt kiabálták, hogy „szégyen!".
Hodorkovszkij most lezárult fellebbezésében nem kegyelmet kért, hanem a szerinte abszurd decemberi ítélet megváltoztatását. Mint mondta, azt „javítani nem lehet, a kozmetikázási kísérlet buta dolog”. „Változtassák meg az ítéletet, és vessenek véget ennek a szégyennek, vagy csatlakozzanak a törvényt megsértő bűnözőkhöz" - mondta a bíróságon. Azt mondta: „Az ítélet abszurditása kézenfekvő, bőven elég ellentmondás van benne ahhoz, hogy semmissé nyilvánítsák tényállás hiányában". Hozzátette még, hogy a vád lényege az volt, hogy ellopták a Yukos által kitermelt kőolajat hat éven át. Ez azonban fizikai értelemben abszurd, a kőolaj nem tűnt el, ezért közben az érte kapott ár ellopására módosították a vádat, noha a jogszabályok értelmében a vád az eljárás során nem módosítható.
Jurij Smidt, Platon Lebegyev ügyvédje bűnvádi eljárást és vizsgálatot követelt a december végén kimondott ítélet keletkezési körülményeinek tisztázására, miután az ítéletet meghozó Hamovnyiki Kerületi Bíróság több munkatársa is szóvá tette azóta, hogy a bíróra súlyos nyomást gyakorolt a Moszkvai Városi Bíróság, éppen az, ahol most a fellebbviteli tárgyalás folyik. Smidt hangsúlyozta: Vlagyimir Putyin kormányfő kijelentései hatással voltak az ítéletre. Putyin ugyanis nem sokkal korábban egy élő tévéadásban gyilkosságokkal hozta összefüggésbe a Jukoszt, olyannyira, hogy Dmitrij Medvegyev elnök utóbb számon kérte rajta az ártatlanság vélelmét.
A múlt év végén zárult második perében először azzal vádolták a Yukos volt vezetőjét, hogy olajat lopott saját cégétől, s miután ez a vád tarthatatlannak bizonyult, az eljárási jog előírásainak megsértésével a vádat per közben megváltoztatták, s az olajért kapott pénz eltulajdonításáért ítélték el Hodorkovszkijt. A néhai olajmágnásra és üzleti partnerére, Platon Lebegyevre 2005-ben rótták ki az első börtönbüntetést adócsalás miatt.
A mostani egy év büntetésmérséklés Lebegyevre is vonatkozik, ő is 2016-ban szabadulna.
A Hodorkovszkij ellen indított eljárást sokan koncepciós pernek tartják, amelyre - állítják - államfőként Vlagyimir Putyin jelenlegi miniszterelnök adott utasítást, az olajbevételek állami ellenőrzés alá vonását szolgáló kampánya részeként. A leszámolást emlegetők szerint Hodorkovszkij bűne az is, hogy a központi hatalommal szemben álló politikusok támogatásával kihívást intézett az országot irányító Putyin, mint politikus ellen.
Az orosz társadalom csupán nagyon kis része kíséri figyelemmel Hodorkovszkij ügyét. Míg azonban az első ítélet jogosságában csak nagyon kevesen kételkedtek, a második ítéletről már csak nagyon kevesen feltételezik, hogy megalapozott és jogszerű lehet.