Hidegháborús módszerekkel figyelték az EU-t az amerikaiak

Az Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumok tanúsága szerint az Egyesült Államoknak 38 európai célpontja volt, köztük Brüsszel New York-i és washingtoni képviselete. Ami az Európai Uniót illeti, az amerikaiakat főleg az érdekelte, hogy a nagy világpolitikai kérdésekben milyen nézetkülönbségek feszülnek a tagországok között.

Franciaország, Olaszország és Görögország amerikai nagykövetsége, az Európai Unió New York-i és washingtoni képviselete, de Mexikó, Törökország, Dél-Korea és Japán kirendeltsége is – csak néhány azok közül a célpontok közül, amelyeket a nagyszabású adatgyűjtési program keretében folyamatos megfigyelés alatt tartott az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA). Arról, hogy az Egyesült Államok az elmúlt években gyakorlatilag a hidegháborút idéző módszerekkel hallgatta le a közeli szövetségeseit, hétfőn a program kiszivárogtatója, Edward Snowden által átadott dokumentumokra hivatkozva írt a Guardian. Ahogy a brit lap megjegyzi, az amerikaiak titkosszolgálati módszerek széles skálájával végezték a megfigyeléseket: poloskákat építettek a telekommunikációs eszközökbe, de szereztek meg információkat az adatkábelekre rögzített szerkezetekkel és speciális antennákkal is.

Az NSA bármit megszerezhet, amit csak akar
An illustration picture shows a projection of binary code on a man holding a laptop computer, in an office in Warsaw June 24, 2013. REUTERS/Kacper Pempel (POLAND - Tags: BUSINESS TELECOMS TPX IMAGES OF THE DAY)

A 38 „célpontot” az NSA egy 2010 szeptemberében kelt dokumentuma nevezi meg. Az említett európai nagykövetségek egyébként ugyanazon a listán szerepelnek, amelyen az Egyesült Államok ismert ideológiai ellenfelei és az „érzékeny” közel-keleti országok is. A Guardian cikke szerint a lehallgatott eszköz egy kriptografált fax volt az Európai Unió washingtoni nagykövetségén. A faxról az európai külügyminisztériumokba küldtek titkosított üzeneteket, amelyeket egy Dropmire nevű poloskával a megfigyelők megszerezhettek és elolvashattak. Ami az Európai Uniót illeti, az amerikaiakat főleg az érdekelte, hogy a nagy világpolitikai kérdésekben milyen nézetkülönbségek feszülnek a tagországok között. Csak a washingtoni EU-küldöttség 90 tagjának az internetes és mobiltelefonos kommunikációját három, egymástól független műveletben figyelték. Az ENSZ EU-misssziója elleni akció fedőneve Perdido, a francia EU-misszó ellenié Blackfoot volt.

Azon a listán, amelyre a Guardian hivatkozik, brit és német célpontok nem szerepelnek, de ahogy a Spiegel vasárnap megírta, célkeresztben volt Berlin is. Németország Kínával, Irakkal és Szaúd-Arábiával volt egy szinten, ami a lehallgatások intenzitását illeti. Idén január 7-én 60 millió, Németországból kimenő adatot rögzített az NSA, amihez képest Franciaország sehol nincs a napi átlag kétmilliós rögzített adatforgalmával. A német politika most emelt hangon követel magyarázatot Washingtontól a megfigyelések miatt; Sabine Leutheusser-Schnarrenberger igazságügyi miniszter fogalmazott úgy, hogy amit az Obama-adminisztráció a szövetségeseivel csinált, az a hidegháborús ellenségek magatartására emlékeztet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.