Hideg évek után meleg szavak

Páratlan NATO–Orosz együttműködést remélnek a lisszaboni csúcs után.

– Véget ért az elhidegülés időszaka – állapította meg az orosz elnök Lisszabonban a hétvégi NATO–oroszország-találkozó végén, amelyet az orosz sajtó történelmi áttörésként értékelt. Igaz, Dmitrij Medve­gyev megjelenése a NATO kétnapos portugáliai csúcstalálkozója zárónapján önmagában is jelezte, hogy javulóban vannak Moszkva kapcsolatai a NATO-val és Washingtonnal is.

A mélypontot a dél-oszé­tiai grúz–orosz fegyveres konfliktus okozta 2008-ban, amely után a NATO–oroszország Tanács működését is jegelték. (De a viszony elhűlését már korábban jelezte Vlagyimir Putyin 2007-ben elmondott „müncheni beszédként” elhíresült fellépése is, ahol az akkori államfő – jelenleg miniszterelnök – arról szólt, hogy a Szovjet­uniót békésen leépítő Oroszországot a Nyugat „átrázta”, többek között a NATO keleti bővítésével.)

A legnagyobb újdonságot az orosz elnök lég- és rakétavédelmi együttműködési javaslata adta: a Medvegyev által a zártkörű ülésen felvetett, nyilvánosan nem pontosan körvonalazott ajánlat a Kommerszant orosz napilap szerint azt jelenti, hogy a két fél kölcsönösen vállalná egymás védelmét, garantálva, hogy saját zónájában feltartják azokat a rakétatámadásokat, amelyek rajtuk keresztül a másik fél ellen irányulnak egy harmadik ország részéről. (Moszkva ezzel a Nyugat által nem kizárt iráni rakétatámadás ellen is védelmet nyújtana, kiváltva egyúttal azokat a Kremlből fenntartásokkal szemlélt amerikai terveket, amelyek Iránra hivatkozva rakétavédelmi rendszereket helyeznének el Lengyelországban és a Balkánon.) Az ajánlat konkrét formája már­ciusra várható.

A NATO–orosz-találkozó optimista hangvételéhez a felütést már a NATO-csúcs nyitónapja előkészítette, ahol a 28 tagú katonai szövetség elfogadta az új stratégiai koncepcióját: ebben kijelentik, hogy a szervezet nem jelent fenyegetést Oroszország számára. Ennek tükrében nem volt meglepő az a másfél éve még kevéssé valószínű megállapodás sem, amelyben az orosz fél hozzájárult ahhoz, hogy légtere után a szárazföldön is áthaladhassanak a NATO afganisztáni missziójához szükséges szállítmányok.

Bár az orosz sajtó szerint a rendkívül szoros NATO–orosz együttműködést előrevetítő találkozó – amelyen Medvegyev Barack Obama amerikai elnökkel külön is tárgyalt – a Kreml számára is áttörést jelenthet, az elemzők nem felejtik el emlékeztetni a túlzó optimistákat – tíz évvel ezelőtt Putyin, államfői hivatalba lépésének évé­ben még azt sem zárta ki, hogy Oroszország hamarosan a NATO tagja lehet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.