Hiába marasztalják a kazah elnököt
A rövid, hárommondatos elnöki közleményben mindenféle magyarázat nélkül csak az szerepel, hogy a "javaslatot...el kell utasítani". Az államfő döntése három nappal azután született, hogy az Egyesült Államok a kezdeményezést a demokrácia elleni támadásnak minősítette, s szabad és tisztességes választás megtartására szólította fel a közép-ázsiai államot. Egyes elemzők szerint a referendum kiírásának gondolata csak azért merült fel, hogy Nazarbajev a demokrácia iránti elkötelezettségét bizonyíthassa a Nyugat előtt a kezdeményezés elutasításával.
A Nazarbajev hivatali idejének meghosszabbításáról szóló népszavazást még decemberben kezdeményezte az egyik kazahsztáni egyetem rektora, és a javaslat mellett foglalt állást a törvényhozás alsó- és felsőháza is, s a referendum érdekében már az aláírásgyűjtést is megkezdték.
A Kazahsztánt húsz éve irányító Nurszultan Nazarbajev legutóbb 2005-ben nyert választást, s megbízatása 2012-ig tart. A 70 éves politikus a múlt század nyolcvanas éveiben az akkor még a Szovjetunióhoz tartozó Kazahsztán miniszterelnöke volt, 1989-ben a Kazah Kommunista Párt elnöke lett, egy évre rá a parlament elnöke, majd 1991-ben az akkor függetlenedő ország első államfője.