Hétszázötven euró miatt perelik a bukott államfőt
A hannoveri bíróságon november elsején kezdődik az exelnök, és barátja, David Groenewold filmproducer pere, amely akár egy évig is elhúzódhat - írja a Spiegel Online.
A helyzet azonban az ügyészség és a bíróság számára is kínos, az egyetlen konkrét bizonyíték ugyanis egy 750 eurós számla még 2008-ból, abból az időből, amikor Wulff Alsó-Szászország kereszténydemokrata miniszterelnöke volt. A 750 euró, amelyet Groenewold fizetett ki a politikus helyett, egy müncheni szállodaszámlát, két vacsorát, és a Wulff gyerekére vigyázó bébiszitter költségét tartalmazta. Ezért cserébe Wulff állítólag a Siemensnél próbálta elérni, hogy a cég szálljon be Groenewold egyik filmjének finanszírozásába. Sikertelenül.
A csekélyke bizonyíték láttán az államügyészség korábban felajánlotta a Wulffnak és Groenewoldnak felajánlotta, hogy ejti a vádakat, ha belismernek és kifizetik a pénzbüntetést (Wulff esetében 20 ezer eurót). Ám erre egyikük sem volt hajlandó, mindketten ártatlannak vallják magukat és erről most bíróság papírt is szeretnének.
A Wulff elleni hadjárat 2011 őszén kezdődött, amikor a legnagyobb német bulvárlap, a Bild megírta, hogy 2008-ban a politikus félmillió eurós kölcsönt kapott egy neves üzletember-feleségtől, és válása után ebből vette az új otthonát. Az üzletember, Egon Gerkeens később külföldi utazásaira is elkísérte, vagyis felmerülhetett az üzleti és a személyes érdekek összeférhetetlensége. Wulffot, aki akkor már német államfő volt, megvádolták azzal, hogy üzletemberek meghívására nyaralt és vendégeskedett luxuskörülmények között. A politikai nyomás különösen azután nőtt meg, hogy az államfő példátlan módon telefonon megfenyegette a Bild főszerkesztőjét, hogy hagyja őt is és a családját is.
Wulff körül ezután néhány hét alatt elfogyott a levegő, és elvesztette Angela Merkel kancellár támogatását is. Amikor a hannoveri államügyészség 2012 februárjában úgy döntött, hogy a sajtóhírek kivizsgálása érdekében megfosztja immunitásától, és nyomozást indít, Wulff lemondott az állami posztról. A korábban Merkel lehetséges utódjának tartott politikus karrierje ezzel csúfos véget ért, ráadásul a házassága is tönkrement.
A német sajtóban azóta olyan írásokat is lehet olvasni, hogy talán bizonyítékok hiányában, túl korán ítélkezett a média Wulff felett, és nem adta meg neki az ártatlanság vélelmét. A perrel most mindenki a saját igazát próbálja bizonyítani.