Hétfőn kiderülhet, mit titkol Észak-Korea
A történet szombaton kezdődött, amikor az egyik legnagyobb japán napilap, a Jomiuri Simbun megbízható forrásokra hivatkozva megszellőztette, hogy a külföldi képviseleteken dolgozó észak-koreai diplomatákat visszaparancsolták állomáshelyeikre, és megtiltották nekik az utazást, mivel az újság értesülései szerint Phenjan hétfőn nagy bejelentést fog tenni. Egy másik japán napilap, a Szankei Simbun pedig vasárnap a szigetország védelmi minisztériumából származó információt közölt, melyben a bejelentés mellett az is szerepel, hogy hétfőtől megtiltják a külföldiek belépését a kommunista Koreába.
A Jomiuri szerint a „nagy bejelentés” szólhat Kim Dzsong Il egészségéről, sőt esetleges haláról (a vezér állítólag szeptemberben agyvérzést szenvedett), egy esetleges katonai hatalomátvételről, de akár a koreaközi politikáról vagy Phenjan új külpolitikájáról is. Utóbbit az támasztja alá, hogy az USA néhány napja távolította el Észak-Koreát a terrorizmust támogató országok listájáról annak cserébe, hogy a Kim-rezsim tovább folytatja nukleáris létesítményeinek leszerelését.
Azért nem minden ennyire békés a Koreai-félszigeten, amit az is mutat, hogy Phenjan pár napja megfenyegette Szöult, hogy megszakít vele minden kapcsolatot, ha a konzervatív dél-koreai vezetés tovább folytatja a „konfrontációs” politikát. Ennek eredményeképp az is a lehetséges bejelentések között van, hogy Phenjan kidobja a dél-koreai munkásokat az északi területen levő, közösen működtetett ipari parkból. Egy esetleges koreaközi konfliktusra reagálva Robert Gates, amerikai védelmi miniszter pénteken kijelentette, hogy szükség esetén akár 690 000 amerikai katona mozgósítható, hogy megvédjék Dél-Koreát.
A japán értesüléseknek némileg ellentmondanak a szöuli hírek. Sem a dél-koreai kormány sem az ország titkosszolgálata nem jelentett rendkívüli mozgást Phenjanból.