Hétezer euró szivárogtatásért
A hétfői hágai ítélet szerint Hartmann tudatosan sértette meg a testület szabályzatát, emellett a büntetéssel a törvényszék elrettentő példát is kíván állítani. A korábbi újságíró Florence Hartmann 2000 és 2006 között dolgozott Carla Del Ponte akkori főügyész szóvivőjeként. Távozása után könyvet írt, és több cikket publikált a törvényszék munkájáról. Ezekben tett közzé néhány olyan információt, amelyet csupán belső tájékoztatásra szántak.
Sajtóértesülések szerint olyan feljegyzésekről van szó, amelyek a délszláv háborús időkben tartott belgrádi legfőbb védelmi tanácsi üléseken készültek, de máig titkosan kezelendők. A dokumentumok Szlobodan Milosevics egykori jugoszláv államfő perében kerültek szóba.
Hartmann védői a per során azzal érveltek, hogy más újságírók már a volt szóvivő előtt hozzáfértek az anyaghoz, és bírák is hoztak belőle nyilvánosságra részleteket ítéletek felolvasásakor. Ezt az érvet a bírák most elutasították, és leszögezték, hogy egy információ mindaddig bizalmas marad, amíg a testület kimondottan másképp nem dönt. Elismerték ugyanakkor, és enyhítő körülményként figyelembe is vették, hogy néhány részlet már valóban előzőleg nyilvánosságra került.
A törvényszék értésre adta: azért is fontosnak tartja a bizalmas információk titokban tartását, hogy ne könnyítsék a még folyó háborús bűnperek vádlottjainak dolgát. Az ítélet indoklása szerint az ilyen információk kiszivárogtatása visszatarthat egyes kormányokat attól, hogy együttműködjenek a törvényszékkel.
Egyes elemzők úgy vélik, hogy a most szóban forgó feljegyzések adalékot jelenthettek Bosznia-Hercegovinának azokhoz a beadványokhoz, amelyekben népirtásért igyekezett beperelni Szerbiát. Hartmann akár hét év börtönre és 100 ezer euró pénzbüntetés is ítélhető lett volna. Korábban hozott hasonló ítéletek is beérték azonban néhány ezer eurós pénzbírsággal.