Heten tüzeltek egyszerre Obamára
Rick Santorum exszenátor hét gyerekét, Mitt Romney tizenöt unokáját talán még le lehetne pipálni, de ki versenyezhet vajon Michele Bachmann öt saját és huszonhárom (!) fogadott gyermekével?
Hétfő este, a jövő év eleji republikánus előcsatározások egyik fő helyszínén, az északkeleti New Hampshire államban csapott össze Barack Obama hét lehetséges kihívója. Tévévitájukat a CNN csatorna közvetítette. Közülük a "centrista" Mitt Romney, az egykori mormon misszionárius és (jóval) későbbi massachusettsi kormányzó áll a legjobban az előzetes felmérések szerint, sőt az egyik "szonda" azt mutatta nemrég (hibahatáron belül): 49:46 arányban le is győzhetné Obamát. A hetek között nem szerepeltek olyan esetleges indulók, akik nem közölték még szándékaikat, így Sarah Palin, a párt 2008-as alelnökjelöltje vagy Rudy Giuliani, New York expolgármestere.
Obama a rossz irányba viszi az Egyesült Államokat, képtelen álláshoz juttatni a 20 millió amerikai munkanélkülit (és alulfoglalkoztatottat), ezermilliárd dollárba kerülő egészségbiztosítási reformcsomagja pedig további 800 ezer álláshelyet számol fel - ezek voltak a másfél órás vita főbb csapásirányai, amelyeket illetően csak hangsúlyokban tértek el a résztvevők. - Ez fogas kérdés! - felelte kacajt kiváltva Ron Paul veterán texasi képviselő (és gyakorlott elnökaspiráns), amikor azt a kérdést kapta: tett-e valami pozitívat is a Fehér Ház jelenlegi lakója. - Barack Obama egy-cik-lu-sos el-nök! - szótagolta Bachmann, a minnesotai képviselőnő, a színpadon megígérve: "nem nyugszik", amíg amerikai elnökként el nem törli majd az Obamacare-nek csúfolt egészségbiztosítási programot. - Ehhez a szenátusban is többséget kell majd szerezni (ti. 2012-ben) - figyelmeztetett Newt Gingrich egykori házelnök.
Gingrich kampányának háza tája a napokban botránytól volt hangos: számos tanácsadója felmondott, mert úgy találta: a 90-es évek egyik meghatározó amerikai politikusa nem dobja be magát eléggé a kampánnyal járó kötelezettségekben. - Én nem politikus, hanem problémamegoldó vagyok! - játszott rá az egész politikai osztállyal szembeni ellenérzésekre Herman Cain, a "pizzakirály". A fekete üzletember az "amerikai álom" egyik beteljesítője; édesanyja még takarítónő volt. - Ahhoz, hogy visszatérjenek a gyáripari állások az Egyesült Államokba, erős dollárra van szükség, nem pedig olyanra, amelyet a (jegybank szerepét betöltő) Federal Reserve alacsonyan tart - mondta a szabadságjogok harcosaként bemutatkozó, "libertáriánus" Paul.
Ha érintőlegesen is, külpolitikai kérdések is szóba kerültek. - Itt az ideje, hogy amint csak lehet, hívjuk vissza csapatainkat Afganisztánból - szögezte le Romney. Erre Paul csak rátett egy lapáttal, mondván: nem Pakisztánt vagy Jement kell bombázni, hanem az itt (azaz Amerikában) élők gondjaival kellene törődni. - Obama hátat fordított szövetségeseinknek, ellenségeink már nem tartanak tőlünk, barátaink pedig nem bíznak bennünk - vélte Santorum. A jelenlegi elnök azt vallja, mi (csak) egyenlőek vagyunk a többi (ország) között. Holott nem vagyunk Portugália vagy Argentína! - fakadt ki Tim Pawlenty, Minnesota állam volt kormányzója. - A NASA (az amerikai űrhivatal) iskolapéldája annak, hogy a bürokrácia képtelen az innovációra! - így az űrprogram kapcsán Gingrich.