Ebola-gyorstesztet fejlesztettek ki francia kutatók
A teszt az eddiginél több ember gyors, akár egyidejű vizsgálatát teszi lehetővé, így az eddigieknél rövidebb idő alatt juthatunk eredményhez, így nagyobb kontrollt gyakorolhatunk a betegség terjedése felett – mondta Laurent Bellanger, a francia atomenergetikai és alternatív energiaügyi bizottság, a CEA projektvezetője.
Reuters |
Eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bejelentette, heteken belül elérhető lesz Libériában az az ebola elleni szérum, amit a meggyógyultak véréből fejlesztettek ki. A BBC szerint az még egyelőre tisztázatlan, hogy mekkora mennyiségű ellenszer lesz elérhető, valamint hogy ez elég lesz-e a megfertőzötteknek.
Úgy tűnik, felépült az ebolából az NBC operatőre is, aki Nyugat-Afrikában kapta el a vírust. Hamarosan kiengedik a nebraskai kórházból, ahol kezelték.
A szervezet Genfben azt is kijelentette, a munka olyan gyorsan halad, hogy 2015 januárjára már gyógyszereket és vakcinákat is tudnak készíteni. A jelenlegi ebolajárvány eddig 4500 emberrel végzett világszerte, a legtöbb esetet Nyugat-Afrikában: Libériában, Sierra Leonéban és Guineában jegyezték.
Ha valaki szerencsésen túlélte a vírust, az azt jelenti, hogy a szervezete megtanulta, hogyan álljon ellen, az így kifejlődött antitesteket fel tudják használni más eseteknél.
Kerülni kell a közvetlen érintkezést a betegekkel, mivel a vírus testnedveken keresztül terjed.
Szemet eltakaró védőszemüveget kell hordani.
A ruházatot és kórházi hulladékot el kell égetni, azokat az orvosi eszközöket, amiket meg kell őrizni, feltétlen le kell fertőtleníteni.
A meggyógyultaknak három hónapig szexuális érintkezéstől tartózkodniuk kell.
Az amerikai reptereken hatályba lépett a vírussal leginkább sújtott három nyugat-afrikai országból érkező utasok szűrése. A kötelező vizsgálat öt reptérre terjed ki: a chicago-i O'Hare-re, a New York-i John F. Kennedyre, a New Jersey-beli Newarkra és a washingtoni Dullesra, valamint Atlantára.