Hercegi kocsira támadtak a brit tüntetők
A demonstráció eredeti célja a parlament által csütörtök délután elfogadott tandíjemelés elleni tiltakozás volt. A jövőben az egyetemek akár évi 9000 fontot is felszámolhatnak a diákoknak az oktatás fejében, de annak kifizetését már csak akkor kell megkezdeni és harminc éven át folytatni, amikor a diplomás eléri a 21 ezer fontos átlagkeresetet.
A kormányfő elismerte az utcai tüntetésre való demokratikus jogot, elutasítotón szólt azonban az erőszakos összetűzésekről kerülhessen sor, és a diákok közé keveredett huligánokról, akik súlyos anyagi kárt okoztak. A Scotland Yard harmincnégy vandált vett őrizetbe. A tandíjemeléssel szembeni immár harmadik nagyszabású protestálás során tizenkét rendőr és negyvenhárom felvonuló is megsérült. Pénteken a westminsteri önkormányzat, amely többek között a G20 csúcstalálkozó elleni agresszív fellépés nyomainak eltakarításában is rutint szerzett, nagy erővel látott neki a Pénzügyminisztérium és a Legfelső Bíróság épületében, Sir Winston Churchill Parliament Square-i szobrán, valamint számos West End-i üzletben okozott pusztítás helyreállításának.
A felvonulást szervező diákmozgalmak vezetői a rendőrökre hárították a felelősséget, akik taktikájukkal megijesztették, egyben magukra haragították az addig „nyugodt hangulatban zajlott radikális, de jó szándékú tiltakozás részvevőit”. Elkerülhetetlen a bűnügyi vizsgálat a királyi család biztonságának ügyében. Mintegy negyven aktivista eredt a Károly walesi herceget és feleségét, Kamillát, Cornwall hercegnőjét szállító feltűnő Rolls Royce után. A Regent Street felé haladó, nehezen manőverezhető autót a rendőri kísérettől elszakítva megállásra kényszerítették, majd üvegekkel, festékkel és petárdákkal dobálták meg. Az egyik megvadult tüntető az ablakrésen keresztül egy botot préselt be az autóba és megsértette Kamilla bordáját. A pánikoló hercegi pár rémült arcát megörökítő fotó a világsajtó címoldalaira került. Többen Sir Paul Stephenson, a Metropolitan Police főparancsnokának fejét követelik a helyzet eldurvulása és a trónörökös testi épségének veszélyeztetése miatt. A rendőrfőnök viszont arra hivatkozott, hogy egyensúlyt kell teremteni a királyi család védelme és az udvar szándéka között, hogy „látható” legyen a nyilvánosság számára.