Kormányellenes megmozdulás Kirgizisztánban
Mint a politikus fogalmazott: Talaszban kísérlet történt a helyi kormányzat épületének elfoglalására és „alternatív tartományi irányító szervek megválasztására”. A helyszínre küldött erősítéssel a rendőrség kényszerintézkedéseket foganatosított, így könnygázt is bevetett az Ata Meken (Szülőföld) Párt elnökhelyettese, Bolot Sernyijazov által felhergelt tüntetőkkel szemben.
Ellenzéki források szerint a nap folyamán többezren vonultak Talasz tartományi székhelyének kormányzati épületéhez, ahol új ügyvezető kormányzót neveztek ki. A tüntetők egy része később a tartományi belügyi igazgatósághoz ment, miután elterjedt, hogy a rendőrség őrizetbe vette az Ata Meken említett vezetőjét. A Reutersnek telefonon a kormányzati hivatalból nyilatkozók délután még azt közölték, hogy fogva tartják Besjen Bolotbekov kormányzót, ám este a kirgiz belügyminiszter bejelentette, a rendőrség az épület ostromakor a kormányzót kiszabadította.
A talaszi megmozdulásra azt követően került sor, hogy az ellenzék - a szerintük korrupt és tekintélyelvi módszerekkel irányító - Kurmanbek Bakijev elnök elleni tüntetésekre szólította fel az ország lakosságát. Pedig Bakijev elnökségét öt éve éppen az ellenzéki erők „tulipános forradalmának” köszönhette: az akkori népi felkelés megdöntötte a Szovjetunió felbomlását követően önállóvá vált közép-ázsiai köztársaságban Aszkar Akajev másfél évtizedes hatalmát. Nincs kizárva, hogy az ellenzéket felbátorította Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki három napja vizitelt Biskekben, s a kirgiz vezetést az emberi jogok tiszteletben tartására szólította fel.
A kirgizisztáni zavargások lehetősége különös aggodalomra adhat okot Washingtonban, amely kulcsfontosságú tranzitállomásként használja a biskeki Manasz légitámaszpontot Afganisztánban harcoló erőinek ellátásához. A kirgiz Öregek Tanácsa éppen kedden nyilatkozatban követelte a támaszponton létesített amerikai tranzitközpont felszámolását, azt állítva, hogy annak működése veszélyezteti a polgári légi forgalom biztonságát.