Titokban hazatért az elűzött hondurasi elnök

Manuel Zelaya, Hondurasnak a külvilág által elismert elnöke váratlanul, titokban hétfőn visszatért Tegucigalpába.

Magyar idő szerint késő este a venezuelai Telesur televíziónak telefonon nyilatkozva közölte, hogy a hondurasi fővárosban a brazil követségen tartózkodik. Felhívására támogatóinak ezrei gyűltek össze, először az ENSZ képvisletének épülete előtt, amely néhányszáz méterre van az amerikai és a brazil követségtől. Hugo Chávez venezuelai elnök maga is megerősítette a hírt, miután telefonon beszélt Zelayával.

Ugyanakkor Roberto Micheletti, Honduras de facto elnöke hétfő koraeste még cáfolta a hírt, hogy Zelaya vissztért volna a közép-amerikai országba. Mindenestre hozzátette, amennyiben a hír igaznak bizonyul, abban az esetben Zelayat őrízetbe veszik, s a legfelső bíróság korábbi döntésének megfelelően bíróság elé állítják.

Magyar idő szerint késő este rohamosztagok jelentek meg Tegucigalpa központjában, a nagykövetségek negyedében, miközben a Zelayat támogató tüntetők tábora is szaporodott, hirek szerint vidékről is menetek indultak a főváros felé.

Zelaya elnököt június 28-án államcsínnyel távolítottak el a hatalomból: a hadsereg egyik egysége repülőgéppel szállította el Hondurasból. A törvényhozás utóbb az addigi házelnököt, Roberto Michelettit választotta meg elnöknek, közölve, hogy megtartják az eredetileg is novemberre kitűzött választásokat. A törvényhozás azzal indokolta Zelaya menesztését, hogy az államfő megsértette az alkotmányt, más törvényeket és bírói ítéleteket. A fő vád az volt: Zelaya népszavazást kívánt kiiratni arról, hogy hívjanak-e össze alkotmányozó nemzetgyűlést, amely az alkotmányt megváltozatva lehetővé tenné, hogy egy elnök ne csak egy cikluson át tölthesse be az államfői posztot.

A puccsot az ENSZ közgyűlése és a nyugati félteke országait összefogó Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) is elítélte. Így Washington sem volt hajlandó elismerni az új vezetést, sőt szankciókat léptetett életbe, miként az Európai Unió is. Az AÁSZ megbízásából Oscar Arias, Costa Rica elnöke próbált közvetíteni: a kompromisszumos javaslat értelmében Zelaya visszatérhetett volna elnökként Hondurasba, ám nem indulhatott volna a kitűzött elnökválasztásokon. Micheletti kormányzata viszont nem fogadta el ezt a megoldást, s láthatóan arra játszott, hogy kihúzza az időt az elnökválasztásokig. Zelaya kéz ízben próbált visszatérni, első alkalommal venezuelai repülőgépen, ám Teguicgalpa repülőtere nem fogadta a gépet. Másodszor Nicaraguából előre bejelentett hazatáréssel, ám a határőrség megakadályozta.

A Telesurnak adott telefoninterjúban Manuel Zelaya azt mondta, hogy négy emberével 15 órás úton jutott el Tegucigalpába. Nem mondta ki, ám feltételezhető, hogy a szomszédos Nicaraguából léphette át a határt, minthogy ott építette ki ideiglenes "főhadiszállását". Hugo Chávez pedig közölte, hogy egyeztet a dél-amerikai államfőkkel az új helyzetről.

 

Manuel Zelaya integet összesereglett támogatóinak Tegucigalpában 2009. szeptember 21-én
Honduras' ousted President Manuel Zelaya greets supporters inside the Brazilian embassy after his arrival in Tegucigalpa September 21, 2009. Zelaya has taken refuge inside the embassy in the Honduran capital of Tegucigalpa, Telesur television network reported on Monday. REUTERS/Edgard Garrido (HONDURAS POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.