Havi tízmillióból javítják Orbán imázsát Amerikában
Havonta 45 ezer dollárt (több mint tízmillió forintot) fizet ki az Orbán-kormány egy bostoni kommunikációs tanácsadó cégnek, a Rasky Baerlein Strategic Communicationsnek a tengerentúli magyar imázs javítására – írja a Politico Influence honlapra hivatkozva az Index. Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár az ügyletről a PI-nek azt mondta, hogy Magyarország már több mint egy éve keresi egy profi csapat felépítésének a lehetőségét. „Azokat az üzeneteket, amelyeket a magyar kormány a maga rendszeréről közöl, gyakorta oly módon értelmezik, hogy egy profi csapatra van szükség a pontos továbbításukhoz” – fogalmazott ennek kapcsán a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára.
A havi 45 ezer dolláros megbízás az ismert dokumentumok szerint mindenről szólni fog a rádió- és tévészereplésektől a közösségi médiastratégián át a sajtóközleményekig és az előadásokig. Irányítója a Rasky Baerleinnél az a Shawn Sullivan lesz, aki szakmai önéletrajza tanúsága szerint több mint másfél évtizedes tapasztalattal rendelkezik az amerikai kormányzati szervezetekkel való kapcsolattartásban. Sullivan a maga részéről a PI-nek arról beszélt, hogy Magyarország csak biztosra akar menni, hogy hangját meghallják Washingtonban – ott, ahol mindenki figyelemért versenyez.
Ez utóbbit elérnie az Orbán-kormánynak egyébként sikerül is, bár talán nem egészen úgy, ahogy szeretné. Javítani legalábbis van min: tavaly júniusban a budapesti Tom Lantos Intézet megnyitóján járva Hillary Clinton külügyminiszter személyesen figyelmeztethette Orbán Viktort a sajtószabadságra és a demokratikus értékek tiszteletben tartására a médiatörvény kapcsán, októberben jött a szóbeli diplomáciai jegyzék (démarche) Eleni Tsakopoulos Kounalakis nagykövettől, karácsony előtt egy nappal pedig Clinton levelet is írt, amelyben nyomatékosan az amerikai aggályok figyelembevételére kéri a kormányfőt a fékek és ellensúlyok magyarországi rendszerével kapcsolatban. (Magyarországról mostanában nem túl hízelgő a kép az amerikai sajtóban sem: a Nobel-díjas közgazdásznak, Paul Krugmannak a New York Timeshoz tartozó blogjában legutóbb Orbán rendőrállamáról írtak, a Washington Post pedig egy januári szerkesztőségi állásfoglalásban pedzegette, hogy Magyarország kezd autokráciára hasonlítani.)