Hatalmi űr Afganisztánban
„Biztonság nélkül nincs választás” – indokolta lakonikusan egy ezt rögzítő törvénycikkre hivatkozva Azizullah Lodin, a Független választási Bizottság elnöke, miért halasztják el négy hónappal az alkotmány szerint késő áprilisban tartandó elnökválasztást, amelyet így valószínűleg augusztus 20-án rendeznek meg. Hamid Karzai államfő öt éves mandátuma május 22-én jár le, és az alkotmány szerint 30 vagy 60 napon belül az országnak meg kell tartania az elnökválasztást.
Az augusztusi elnökválasztás kompromisszum a tavaszi megméretést sürgető hangok és az elnöki hivatal között, amely őszig hivatalában marasztalná Karzait – árulta el Lodin, hozzáfűzve, a pénzhiány miatt is későbbre tűzik ki az elnökválasztás időpontját. A választási bizottság büdzséjéből 223 millió dollár még hiányzik ahhoz, hogy megrendezzék a megméretést.
Több afgán politikus is jelezte, hogy megméreti magát Karzai ellen, ám valódi esélye egyiküknek sincs.
A felmerült akadályok ellenére parlamenti képviselők úgy vélik, a késleltetett elnökválasztás nem használ az országnak. Alkotmányellenes, arról nem is beszélve, hogy ha a nemzetközi haderőnek hét év alatt nem sikerült nyugalmat teremtenie, miért számít arra, hogy a következő pár hónapban sikerül? – firtatta egyikük.
A biztonsági helyzet javításához Kabul még arra a 30 ezer katonára vár, amelyet az Egyesült Államokban elhangzó ígéretek szerint a következő hónapokban vezényelnek az országba. Nagy részük a dél-afganisztáni tartományokba kerül, amely az ország erőszak által leginkább fertőzött vidéke. Ludin szerint a 364 választási körzetből 84-ben kritikus biztonsági állapotok uralkodnak a feltörekvő tálibok miatt.
Washingtoni körökben Karzait és környezetét egyébként sokan kárhoztatják a burjánzó korrupció miatt. Az sem lendít a kétoldalú kapcsolatokon, hogy az elnök mostanában nyilvános kirohanásokat intéz az amerikai egységek ellen, ha egy-egy akciójuk afgán polgári áldozatokat is hagy maga után.
Mike Mullen tengernagy, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a minap elmondta, Afganisztánban az előző évhez képest tavaly negyven százalékkal nőtt az öngyilkos és a pokolgépes merényletek száma. A „hosszú erőlködést meghirdető Robert Gates védelmi miniszter szerint az afganisztáni misszió a fő kihívást jelenti a Barack Obama vezette washingtoni adminisztráció számára, már csak azért is, mert a szélsőségesek által könnyűszerrel átjárható határok miatt a szomszédos Pakisztán nélkül nem képzelhető el valódi megoldás.