Tüntetők várták Merkelt Athénban
A görög fővárosban egy évtizede nem voltak ilyen szintű biztonsági intézkedések. Közel hétezer rendőr áll kedden szolgálatba, a belváros legtöbb részén és a kancellár útvonalának százméteres körzetében megtiltották a tüntetéseket. Hétfőn este Athén főterén közel kétezer tiltakozó gyűlt össze, egyelőre úgy tudni, hogy kedden két helyen terveznek demonstrációkat.
Merkel helyi idő szerint kedden fél kettőkor érkezett a görög fővárosba, hatórás látogatásán találkozik majd Antonisz Szamarasz miniszterelnökkel és Karolosz Papuliasz elnökkel. A Sziriza párt szóvivője a BBC-nek elmondta, óriási demonstrációra lehet számítani, az emberek ugyanis nagyon frusztráltak, és tudják, hogy Merkel látogatása csak egy színdarab, amelyben az összeomló koalíciót támogatja.
A lezárt területen kívül már gyülekeznek a tüntetők, többen érkeztek horogkesztes zászlóval, és "Nemet a Negyedik Biraodalomra!" táblákkal. Úgy tudni, hogy kora délutánra három órás sztrájkot is terveznek.
Az elemzők szerint a német kancellárt valóban ellenséges hangulat fogadhatja Athénban, sok görög ugyanis úgy tekint Angela Merkelre, mint a „megszorítások anyjára”, annak ellenére, hogy Németország járult hozzá a legnagyobb összeggel a pénzsegélyhez. A görög kormány viszont egy pozitív lépésnek tekinti a látogatást, a kormány szóvivője szerint azt jelzi, hogy nagy hitelezőik hisznek a görög kormányban és gazdaságban.
A név nélkül nyilatkozó források mellett többen nyíltan is közölték, hogy nem érdemes sokat várni Angela Merkel athéni látogatásától. "A kancellár nem a trojka" - mondta például Wolfgang Schäuble. A német pénzügyminiszter az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács - az Eurócsoport - luxembourgi ülésének szünetében kifejtette: a hitelezői trojka - az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank - képviselői ezekben a hetekben vizsgálják Athénban, hogy kiutalható-e a Görögországnak tavasszal odaítélt második, 130 milliárd eurós nemzetközi mentőprogram következő részlete. Ha pedig a szakértők arra a megállapításra jutnak, hogy a reformok a hitelmegállapodásban foglaltaknak megfelelően haladnak előre, Athén megkapja a 31 milliárd eurós részletet. A vizsgálat még nem zárult le.
Guido Westerwelle német külügyminiszter egy hétfői lapinterjúban azt mondta: a kancellár "gesztust gyakorol" a látogatással, "a nagy nyomás alatt álló görög kormány erőfeszítéseit ismeri el". Úgy vélekedett, "a görögök méltányosságot és tiszteletet érdemelnek", és nem érdemes "féltudással" az események elébe vágni, hanem először be kell várni a trojka jelentését.
Maga a német kancellár hétfőn azt mondta, hogy konstruktív és baráti megbeszélésre számít az athéni viziten, amellyel Antonisz Szamarasz augusztusi berlini látogatását viszonozza. A megbeszélésen elsősorban "a Görögország előtt álló feladatokról" lesz szó - mondta Angela Merkel egy bonni pártértekezlet után újságíróknak. Hangsúlyozta: tudja, hogy "Görögország nehéz időket él át", fontos azonban, hogy az EU és az euróövezet versenyképes maradjon. „Ebben a szellemben folytatjuk majd a megbeszéléseket" - tette hozzá a német kancellár.
A görög kormánypártok nemrég 13 milliárd eurós megszorítócsomagról egyeztek meg, amely az újabb, 31,5 milliárd eurós mentőcsomag lehívásához szükséges. Jean-Claude Juncker, az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő csoport elnöke hétfőn megpróbált nyomás gyakorolni a görögökre, és felszólította a kormányt, bizonyítsa be, hogy bevezeti a mentőcsomag következő részletéhez szükséges reformokat legkésőbb október 18-áig.