Hat ország távol marad a Nobel-békedíj átadásától
— Irak, Kazahsztán, Kína, Kuba, Marokkó és Oroszország nem képviselteti magát a Nobel-békedíj december 10-i átadásán — jelentette be csütörtökön Geir Lundestad, a norvég Nobel-bizottság titkára. A hat ország nem indokolta meg, miért nem lesz ott képviselője a ceremónián, ahol lehetséges, hogy senkinek se tudják átadni a díjat. A kitüntetett, Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kínai polgárjogi harcos ugyanis börtönben van, a felesége házi őrizetben, két testvére pedig valószínűleg nem hagyhatja el Kínát.
"A dolgok mai állása mellett nem valószínű, hogy valaki jelen lesz (Liu) szűkebb családjából. Ebben az esetben nem fogjuk átadni az ünnepségen a díjjal járó érmet és oklevelet" — fogalmazott Geir Lundestad. Amennyiben ez bekövetkezik az első eset lesz 1936 óta, amikor Carl von Ossietzky német újságíró nem vehette át a kitüntetést, mert súlyosan megbetegedett, s nem hagyhatta el a náci Németországot.
Peking ellene irányuló sértésnek vette, hogy a Nobel-békedíjat a kínai politikai rendszer átalakítását sürgető, s államellenes felforgatás vádjával 11 évi börtönre ítélt Liunak adták. Geir Lundestad elmondta, hogy Kína korábban nem tapasztalt hevességű kampányt indított azért, hogy lebeszéljen másokat az átadási ceremónián való részvételtől.
A Nobel-bizottság titkára azt is közölte, hogy tizenhat állam a jelentkezési határidő lejártáig, csütörtök délelőttig nem nyilatkozott arról, hogy elküldi-e képviselőjét az oslói ünnepségre.
Egy név nélkül nyilatkozó orosz külügyminisztériumi illetékes a valóság elferdítésének nevezte azt az állítást, hogy Moszkva lemondta részvételét a ceremónián. Mint fogalmazott, a meghívást Oroszország oslói nagykövete kapta, aki jelenleg hivatalos elfoglaltsága miatt nincs a norvég fővárosban.