Hasznot hoznak Nagy-Britanniának a külföldi munkavállalók

A külföldi munkavállalók nem a „jóléti turizmus” jegyében érkeztek Nagy-Britanniába, ráadásul jelentősen hozzájárultak a brit költségvetés egyensúlyához a University College London (UCL) tanulmánya alapján.

A 2000 óta a szigetországba érkezett munkavállalók „jelentősen” hozzájárultak a brit költségvetés egyensúlyához – ez a legfőbb üzenete a BBC szerint a brit University College London (UCL) friss tanulmányának. A bevándorlókkal kapcsolatos kutatásokra szakosodott központ két munkatársa, Christian Dustmann professzor és Tommaso Frattini által jegyzett elemzés beszédes adatai szerint az 1999 után beáramlott nemzedék 45 százalékkal kisebb valószínűséggel vett igénybe jóléti juttatásokat vagy adókedvezményeket, mint a brit állampolgárok 2000 és 2011 között. Egyben három százalékkal volt csekélyebb az arányuk a szociális lakásellátásra szorultak között.

A mutatók – amelyek elsősorban az Európai Gazdasági Térségből érkezettekre vonatkoznak – azt jelzik, hogy a külföldi munkavállalók az évezred első évtizedében 34 százalékkal több adót fizettek be, mint amilyen mértékben kiaknázták a brit jóléti állam vívmányait. A szám különösen érdekes annak fényében, hogy ugyanezen idő alatt a brit állampolgárok 11 százalékkal kevesebb adót fizettek, mint amennyit „kivettek” a büdzséből. A valószínűleg sokakat meglepő adatot megmagyarázhatja az a tény, hogy a frissen felkerekedett EGT és nem-EGT munkavállalók egyaránt magasabb iskolai és szakmai végzettséggel rendelkeznek, mint a brit felnőtt lakosság. A kutatók következtetése szerint „a bizonyítékok alapján távolról sem felel meg a valóságnak, hogy az EU-tagországokból, illetve Norvégiából, Izlandról, Svájcból és Liechtensteinből származó dolgozók és családjuk választása a „jóléti turizmus” jegyében esett Nagy-Britanniára.

A bevándorlási politikát hagyományosan erős kritikával kezelő Migration Watch lobbicsoport nem tört meg könnyen az érvek súlya alatt. A szervezet vezetője, Sir Andrew Green a BBC Radio 4 reggeli hírmagazinjában kifejtette, hogy a tanulmány megállapításai csalókák, hiszen az EGT-munkavállalók kategóriájába német mérnökök, francia dizájnerek és svájci bankárok is tartoznak. Aggodalomra a jövő ad okot, amikor nagy számú, alacsony fizetési osztályba tartozó kelet-európai dolgozóra kell majd számítani. Sir Andrew arra is emlékeztetett, hogy a bevándorlók új generációja is meg fog öregedni, elviselhetetlen nyomást helyezve az egészségügyi és nyugdíjellátásra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.