Háromszáz milliárd dollár a japán kár

Soha nem okozott még akkora kárt természeti katasztrófa a világon, mint a március 11-i japán földrengés és szökőár.

A Világbank 125-235 milliárd dolláros becslése után, a japán hatóságok szerdán már már 300 milliárd dollárra (a GDP majdnem öt százalékára) tették az infrastruktúrát, az úthálózatot, a lakóépületeket és az üzemeket ért károkat.

Az adat – mint a Reuters jelentette – nem tartalmazza a fukusimai atomerőmű meghibásodása miatti energia-kiesés hosszabb távon jelentkező gazdasági következményeit. Összehasonlításként: a New Orleans-t és környékét sújtó Katrina hurrikán okozta károkat 81 milliárd dollárra becsülték. A tavalyi chilei földrengését 30 milliárdra, az 1995-ös kobei földmozgás utáni helyreállítást pedig 100 milliárdra.

Az emberveszteség szempontjából a 2004-es ázsiai cunami, miként a tavaly januári haiti földrengés több mint kétszázezer halottjával viszont jóval drámaibb volt. A japán rendőrség adatai szerint napról napra emelkedik a halottak és az eltűntnek nyilvánítottak száma: szerdán együttesen már meghaladta a 24 ezret. Sajnos néhányan (főleg idősek) meghaltak az evakuáltak közül is a menhelyeken, a megfelelő orvosi ellátás hiányában vagy a hideg miatt. Kétszázezer lakásban továbbra sincs áram, illetve fűtés.

Naponta ismétlődnek az utórezgések, tegnap reggel is volt Fukusima prefektusban egy újabb 6-os erősségű, ám a súlyosan sérült atomerőműben ezúttal nem okozott további károkat. Az erőmű reaktorait szerdán sem sikerült stabilizálni, átmeneti időre a munkásokat ismét evakuálták, amikor az egyik reaktorból újra szürke füst szállt fel.

A radioaktív sugárzás komoly gondokat okoz, immár nem csak a fukusimai erőmű húsz kilométeres körzetében, a szabadon termelt zöldségfélék és tej esetében. A hatóságok figyelmeztették az erőműtől 250 kilométerre fekvő Tokió lakosságát, hogy a főváros nagy részén a vezetékes vízben a sugárzó jódizotóp szintje a csecsemők számára megengedett határérték több mint kétszeresére nőtt. Miután több szomszédos ázsiai ország elrendelte a Japánból érkező élelmiszerek ellenőrzését, és az EU is hasonló intézkedést javasolt a tagországoknak, elsőként az Egyesült Államok jelentette be, hogy leállítja a zöldség, a gyümölcs és a tej importját a sugárszennyeződéstől érintett körzetekből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.