Háromezer bajort állítottak vigyázzba Orbán előtt
Kisebbfajta botrány tört ki Németországban azután, hogy a múlt héten Orbán Viktor magyar kormányfő ellátogatott a 10. regensburgi palotajátékokra. A miniszterelnököt Gloria von Thurn und Taxis hercegnő, az esemény fővédnöke hívta meg a bajorországi városba, és érezhetően próbált sztárvendége kedvében járni: a különleges jubileumi fogadtatás részeként megtanult egy mondatot magyarul – eszerint Orbán „egy hős” –, és ha ez nem lenne elég, felkérte a ceremónia háromezer fős közönségét, hogy álljon fel az ezután elhangzó magyar himnusz tiszteletére.
Bár volt magas rangú politikus, aki a felszólításnak eleget téve huszárosan vigyázzba vágta magát – mint Ludwig Spänle bajor kultuszminiszter és Emilia Müller, az európai ügyek minisztere –, akadt, aki inkább botrányt kiáltott. Ahogy Margit Wild, a regensburgi tartományi parlament képviselője fogalmazott, „a hercegnő magánjellegű célra azt hívhat meg, akit akar, és felőlem akár szimpatikusnak is találhatja Orbánt, de látogatóként nem hagyom magamat arra felhasználni, hogy egy Európa-szerte kiközösített embert ilyen megtiszteltetésben részesítsenek”. „Orbán populista uszító, a véleménynyilvánítás és sajtószabadság ellensége” – fakadt ki Wild.
Thurn und Taxis az ünnepségen egyébként nem állt meg Orbán hőssé nyilvánításánál. „A Jóistent az első helyre tette az alkotmányban, és visszaadta a Szent Koronát mint állami jelképet” – hangzott a magyar nyelvű üdvözlet második része, amihez a hercegnő a későbbi fogadáson hozzáfűzte, „a Szent Korona be van vésve a magyarok génjeibe, és noha a kommunizmusban erről hallani sem akartak, de Orbán visszahozza a kereszténységet az állam identitásába”. A német főrend szerint Orbánt nemzetközi szinten csak azért bírálják, mert a szekuláris Európa számára „egyszerűen túlságosan konzervatív”.
Azt már a helyi sajtó írja az esemény margóján, hogy Thurn und Taxis túláradó szavaival ellentétben Orbán nem éppen a demokratikus szabadságjogok feltétlen tiszteletéről hírhedt. Összefoglalójában a Regensburg-Digital hírportál kitér arra, hogy a magyar kormányfő „hősiesen” megváltoztatta a médiatörvényt, a kormányával szemben kritikus Klubrádió elveszítette a frekvenciáját, és drasztikusan korlátozta az igazságszolgáltatás, a jegybank és az adatvédelmi ombudsman hatáskörét. Kormányzati stílusa miatt Orbánt már többször Brüsszelbe rendelték – emlékeztet a hírportál.
Ami a magyar himnuszt illeti, azt egyébként nem csak baloldali politikus ülte végig. Így tett Armin Gugau, a regensburgi CSU vezetője is: „Én sem álltam fel. Német vagyok, és nem magyar” – mondta később a politikus.
A lapszemléért köszönet a Galamusnak.