Három évig tarthat a romeltakarítás Japánban

Ami a másé, azt nem bántjuk - alig van fosztogatás, rablás a katasztrófa sújtotta északkelet-japán területeken, állapítják meg egyöntetűen bel- és külföldi megfigyelők. Sokan, sokfelé keresik a magyarázatot, a legvalószínűbb megoldás azonban a japán harmóniát és csoportfilozófiát adó becsületességben, tisztességben és udvariasságban keresendő. A harmónia és a szabályok fenntartása azonban nem mindig segít, főleg ha hirtelen, gyors döntésekre van szükség.

Több ország is arról számolt be, hogy a japán bürokrácia hátráltatta a külföldi segélyek gyors eljuttatását a rászorultaknak. A Jomiuri Simbun japán napilap szerint Szingapúr már a katasztrófa napján felajánlotta hatvan tonnás segélycsomagját, de csak egy héttel később kapott zöld utat a japán kormánytól. Ukrajna orvosi berendezéseket adott, de mivel azok nem voltak Japánra hitelesítve, visszaküldték azokat. Egy francia, robottechnikában és atomerőművekben jártas, elismert cég pedig sugárzástűrő robotokat küldött, hogy azokat a fukusimai erőműbalesetnél használják. A japán kormány azonban megállította a szállítmányt, mert az nem állami csatornán keresztül érkezett.

A média azért is a nehézkes és merev japán bürokráciát okolja, hogy sokáig nem szabadították fel és mobilizálták a cégek és az ország üzemanyag-tartalékait, amellyel a tragédiát követő napokon elkerülhető lett volna a krónikus benzinhiány a katasztrófa sújtotta térségben. Ahol egyébként most kezdenek számot vetni azzal, hogy tényleg mekkora kár is keletkezett. Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint közel ezernyolcszáz iskolát bezártak és országszerte hatezerhatszáz oktatási intézményben keletkeztek kisebb-nagyobb károk. Kétezer menekültközpontban továbbra is háromszázezren vannak, a higiéniai körülmények pedig főleg Mijagi tartományban aggasztóak. Ugyanitt megkezdődött a törmelékek eltakarítása is, amelynek tömege számítások szerint nagyjából megegyezik a tartomány huszonhárom évnyi szemétmennyiségével. Így csak a takarítást három évre becsülik a helyi vezetők.

A lassan három hete atomkatasztrófával riogató Fukusima 1 erőmű esetében a szakértők ezt több évtizedre teszik, és a kormány szerint az is biztossá vált, hogy az üzemet végleg bezárják. Az atomerőművel kapcsolatos szerdai fejlemények közül kiemelendő az, hogy sajtóértesülések szerint a Tepco és a japán kormány azon gondolkodik, hogy „sátrat” emel a robbanásokban megsérült reaktorok fölé, hogy így próbálja csökkenteni a kiáramló sugárzó anyagok mennyiségét. A Mainicsi Simbun napilap értesülései szerint egy hónapon belül robotokat is bevethetnek, a hozzáférhető fűtőelemeket pedig más helyre vinnék át, és javítanák a munkakörülményeket. Ami szükséges is, mert a japán média széles körben számolt be arról, hogy mennyire mostoha körülmények között dolgoznak, például  kevés élelmet kapnak, az erőmű egyik épületének helyiségeiben, tárgyalóiban, ólombetétes szivacsokon alszanak, és folyamatosan maszkot viselnek a fukusimai reaktoron dolgozó TEPCO alkalmazottak és alvállalkozók.

A sugárzással kapcsolatos veszély és félelem a lakosság körében továbbra is él. Az erőművön körüli evakuációs zónából a rendőrség például több, a cunami áldozatává vált ember holttestét nem hajlandó elvinni, mert attól félnek, hogy az elhunytak sugároznak. A kormánynak eddig nem sikerült megnyugtató, pontos és konzisztens információt szolgáltatnia arról sem, hogy melyik tartomány milyen élelmiszerei lehetnek potenciálisan érintettek a sugárzásban, és melyek nem. Ezért az emberek inkább óvatosan viselkednek, és a Fukusimával szomszédos tartományok élelmiszereit megpróbálják kerülni. Ez az Aszahi Simbun napilap szerint már odáig is vezetett, hogy egy környékbeli káposztatermesztő öngyilkos lett, mivel a földrengés a házát, a sugárzástól való félelem pedig a megélhetését vitte el.  A lakosságnak azt is jobban el kellene magyarázni, hogy miképp lehet az, hogy egyik nap nem ihatják a gyermekek a tokiói ivóvizet, a másik nap azonban már igen, mondják a szakértők.

A japán császár és felesége egy menedékhelyen
Japan's Emperor Akihito (2nd R) and Empress Michiko (R) talk with evacuees from the March 11 earthquake and tsunami, at Tokyo Budoh-kan, currently an evacuation shelter, in Tokyo, March 30, 2011. The Emperor and Empress visited the shelter on Wednesday to encourage the some 300 evacuees, mainly from Fukushima Prefecture. Japan's trade ministry ordered nuclear power plant operators to immediately start implementing new safety measures on Wednesday in light of the crisis at the Fukushima plant, which it said was due to a higher tsunami than expected after the March 11 earthquake. REUTERS/Issei Kato (JAPAN - Tags: DISASTER POLITICS ROYALS ENVIRONMENT IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.