Három év, öt pénzügyminiszter

Lemondott a japán kormány, Noda Josihiko miniszterelnök átfogó átalakítást jelentett be az előrehozott választások és a Kínával folytatott diplomáciai konfliktus miatt – jelentette be Fudzsimura Oszamu kormányszóvivő.

Nodát nemrég újra megválasztották a baloldali Japán Demokrata Párt (DPJ) élére. A miniszterelnök az átalakítástól népszerűségének javulását reméli, amely azóta indult mélyrepülésnek, hogy az új adótörvény kétszeresére emelte az áfát. Az adótörvény elfogadása érdekében meg kellett ígérnie a jobboldali ellenzéknek, a 2009-ig ötven éven át szinte megszakítás nélkül hatalmon lévő Liberális Demokrata Pártnak, hogy rövidesen új parlamenti választást tartanak.

Noda Josihiko tisztelgése a japán zászló előtt a sajtótájékoztatón. Kétséges, hogy a választásokra lesz-e hatása a kormányátalakításnak
Japan's Prime Minister Yoshihiko Noda bows to a Japanese national flag during a news conference at his official residence in Tokyo October 1, 2012. Noda appointed senior lawmaker Koriki Jojima as finance minister on Monday in a cabinet shake-up seen as a last-ditch attempt to boost his Democratic Party's chances in an election expected soon. REUTERS/Toru Hanai (JAPAN - Tags: POLITICS BUSINESS)

Az átalakítás jegyébén tíz minisztérium élére került új arc. Távozott posztjáról Azumi Dzsun pénzügyminiszter, akinek a helyét egy eddig csak pártpolitikában ismert tekintélyes személyiség, Dzsodzima Koriki vette át. Koriki három év alatt az ötödik pénzügyminiszter Japánban. Szakértők szerint azért bízták rá a világ harmadik legnagyobb, de a válság miatt vergődő gazdaságának a talpra állítását, mert kitűnően tud tárgyalni az ellenzékkel. Ha a DPJ nem tudja meggyőzni az Abe Shinzo exkormányfő vezette LDP-t az új költségvetés elfogadásáról, a kormánynak novemberre egyszerűen elfogy a pénze.

Az új oktatási miniszter Tanaka Makiko, akinek a Kínával egyre feszültebbé váló területi vita elcsitításában lehet szerepe. A 68 éves, volt külügyminiszter Kakuej Tanaka néhai miniszterelnöknek a lánya; 1972-ben az akkori kormányfő irányítása alatt áltak helyre a kínai–japán diplomáciai kapcsolatok, Makiko pedig évtizedek óta a kétoldalú viszony fejlesztésének egyik zászlóvivője Japánban.

Bekerül a kormányba egy másik népszerű exkülügyminiszter, Maehara Szeidzsi is, aki ezután a nemzetstratégiai tárca vezetője lesz majd. Ő márciusban kampányfinanszírozási vádak miatt távozott a kormányból, mindössze öt nappal a március 11-én bekövetkezett hatalmas földrengés és a fukusimai atomkatasztrófa előtt. Maehara korábban közlekedési miniszter volt, a Japan Airlines sikertörténetként elkönyvelt átalakítása fűződik a nevéhez. Az új kormányban megőrizte tisztségét Gemba Koichiro külügyminiszter, Morimoto Szatoshi védelmi miniszter és Edano Jukio kereskedelmi miniszter is.

Noda egyébként a harmadik alkalommal alakítja át a kabinetjét azóta, hogy tavaly szeptemberben miniszterelnök lett. Előzőleg januárban és júniusban tett így, az azonban kétséges, hogy ami az előrehozott választásokat illeti, az átalakításnak lesz-e eredménye. A legutóbbi felmérések szerint ugyanis, amíg a kormányzó DJP 19 százalékon áll, az LDP 37 százalékos népszerűséget tudhat magáénak a japán választók körében. A múlt héten újra LDP-elnökké választott Shinzót a megkérdezettek 41, Nodát a 28 százalékuk tartja jobb miniszterelnöknek.

Arról, hogy az előrehozott választásokat mikor tartják, Noda egyelőre hallgat, szinte biztos azonban, hogy még az év vége előtt sor kerül a megméretésre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.