Harcok és mozgósítás Kelet-Ukrajnában
Halottjai is vannak azoknak a súlyos harcoknak, amelyek három nappal a vasárnap esedékes ukrajnai elnökválasztás előtt törtek ki az ország keleti régiójában, Donyeck és Luhanszk megyében, a két önkényesen kikiáltott „népköztársaság" területén.
A kijevi kormányzatot támogató, főleg tartalékos tisztek által működtetett Információs Ellenállás nevű internetes honlap adatai szerint a biztonsági erők nyolc tagja életét vesztette és 18 megsebesült a Donyecktől mintegy hatvan kilométerre fekvő település, Volnovaha közelében vívott összecsapásokban, de orosz források 15 áldozatról is szólnak.
Kijevben az ott terroristáknak tekintett, függetlenségpárti felkelőket teszik felelőssé az összetűzésekért, a Kremlhez közel álló orosz internetes videoportál, a LifeNews viszont azt állítja, hogy a kijevi hatalmat támogató milliárdos, Ihor Kolomojszkij által pénzelt zsoldosok támadták meg a katonákat, mert azok nem voltak hajlandóak tüzet nyitni a békés lakosságra.
Harcok voltak a szeparatista lázadók és a kormányegységek között a luhanszki régió északi részén, Rubezsnoje és Liszicsanszk városoknál. Helyszíni beszámolók szerint csütörtök hajnalban kezdődött a lövöldözés, Liszicsanszkban megszólaltak a szirénák és a harangok. Ismeretlenek – az ukrán belügyminisztérium szerint a lázadó egységek – felrobbantották a két város közötti összeköttetést biztosító hidak egyikét is.
A hatóságok azzal vádolják a felkelőket, hogy a békés lakosságot használják élő pajzsként, és Oroszország felől is támadást indítottak több határőrposzt ellen.
A luhanszki feszültség növekedéséről tanúskodik az is, hogy a „népköztársaság" vezetői hadiállapotot vezettek be. Bejelentették, hogy mozgósítják a hadköteles – 18 és 45 év közötti – férfiakat, a polgári lakosság védelmére „kiegészítő biztonsági intézkedéseket" léptetnek életbe, és különleges egészségügyi egységeket hoznak létre.
Donyeck megye három járásában viszont a kijevi hatalom támogatóiból, a „népköztársaság" ellenfeleiből toborzott Donbássz zászlóalj vette ellenőrzése alá a közhivatalok helyi épületeit. A hírek szerint a leggazdagabb ukrán üzletember, a hét elején a felkelők elleni tiltakozóakciók kezdeményezésével feltűnést keltett Rinat Ahmetov anyagi támogatásával működő egység azokon a vidékeken járt sikerrel, ahol eddig sem voltak erősek a függetlenségpártiak pozíciói – jelentette a RIA Novosztyi orosz hírügynökség.
Aggasztja a kelet-ukrajnai helyzet az orosz gyermekjogi biztost is. Pavel Asztahov üzenetben kérte az ENSZ főtitkárától, hogy segítsen humanitárius folyosót kialakítani a konfliktusövezetbe szorult gyermekek kimenekítésére. Szavai szerint erre nem adnak lehetőséget a kijevi kormány csapatai, amelyek ostromgyűrűbe fogtak több települést. A moszkvai tisztviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a harcok térségében 27 ezer orosz és több mint egymillió ukrán állampolgár él, fogytán az élelem, nem működnek az iskolák, az emberek a pincékben húzzák meg magukat, és humanitárius katasztrófa fenyeget.