Harangoznak Aszadnak
Az összeomlás már csak idő kérdése – mondta csütörtökön Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára arról, meddig bírja még Bassár el-Aszad elnök hadserege a felkelőkkel több mint másfél éve vívott harcot Szíriában. Rasmussen megerősítette azokat a korábbi értesüléseket, amelyek szerint a hadsereg már Scudokkal támadja az ellenzéket; szerinte ez csak azt tanúsítja, hogy a rezsim semmibe veszi a népet és az embereket.
Hogy a NATO főtitkára nem a levegőbe beszél, azt némiképp váratlanul egy közvetett érdekelt, az Aszad-rezsim legfőbb szövetségesének számító Oroszország igazolta csütörtökön. Mihail Bogdanov helyettes orosz külügyminiszter ugyanis arról beszélt, hogy Aszad kezdi elveszíteni az irányítást Szíria felett, a felkelők pedig „győzhetnek”. „Sajnálatos, de nem lehet kizárni az ellenzéki győzelmet. Számolnunk kell a ténnyel, hogy a kormány egyre több területet veszít” – idézte az AP Bogdanovot. Moszkva több ezer orosz állampolgárt készül evakuálni Szíriából, többségükben olyanokat, akik a közel-keleti országban házasodtak meg és lett gyermekük.
Ha Bogdanov bejelentése nem lenne elég, Alekszej Puskov, az orosz parlament külügyi bizottságának elnöke a Twitteren arról írt, hogy a forradalom és a harcok miatt evakuálhatják Moszkva damaszkuszi nagykövetségét. Puskov szerint egyébként azután, hogy az Egyesült Államok is legitim tárgyalópartnernek ismerte el az ellenzéket, lehetetlenné vált a párbeszéd, csak háború következhet.
Oroszországnak több jelentős érdekeltsége van Szíriában, a kereskedelmiek között a legtöbbet valószínűleg egy ötmilliárd dolláros, 2020-ig tartó fegyverüzlet nyomja a latban, amelynek keretében légvédelmi ütegeket és helikoptereket már le is szállított Aszad hadseregének. Moszkva ráadásul haditengerészeti támaszpontot is fenntart Tartuszban; az itteni kikötő repülőgép-hordozó anyahajók kivételével gyakorlatilag mindenféle vízi járművet tud fogadni – beleértve a néha Ciprus körül cirkáló tengeralattjárókat is. Az Interfax hírügynökség szerint az oroszokat a haditengerészet által vezérelt hajókon és kormányzati repülőgépen fogják kimenekíteni Szíriából.
Bogdanov és Puskov kvázi szövetségesi árulással felérő nyilatkozatára Damaszkuszban hivatalosan egyelőre nem reagáltak, de az biztos, hogy kemény harcok dúlnak a szír főváros körül. Csütörtökön Damaszkusz egyik elővárosában, Katanában robbant fel egy autóba rejtett bomba, 16 embert ölve és 25-öt sebesítve meg. A halálos áldozatok minimum fele nő és gyermek volt a SANA állami hírügynökség szerint. Mint mindig, a hatóságok ezúttal is „terroristákat” – értsd: felkelőket – neveztek meg elkövetőként, és őket tették felelőssé a Damaszkuszban szerdán végrehajtott pokolgépes merényletekért is. Ezek egyikében a belügyminisztérium épületének a fala is beomlott egy szakaszon. Öt ember, köztük egy parlamenti képviselő halt meg.
Damaszkusz csütörtökön egyébként cáfolta, hogy Scudokat vagy „Scud-szerű”, rövid hatótávolságú rakétákat vetne be az ellenzéki erők ellen. Ezek a damaszkuszi külügyminisztérium szerint alkalmatlanok a „terroristák” elleni harcra. Arról, hogy öt Scudot mégis kilőttek a Damaszkusz és Homsz közötti úton, NATO-n kívül a hadsereg egyik dezertált katonája beszélt az AFP francia hírügynökségnek. Neki állítólag volt bajtársai beszéltek a dologról. A Scud nem az egyedüli kétes fegyver, amelyet az Aszad-rezsim bevet vagy készül a bevetésére. Damaszkuszt korábban megvádolták, hogy vegyi fegyverrel – szaringázzal – akar fellépni a felkelők ellen, Victoria Nuland amerikai külügyi szóvivő szerint pedig az USA úgy tudja, hogy a szír hadsereg arzenáljában „napalm-szerű” bombák is megjelentek már.