Hamarosan megkezdődhet a nemzetközi akció Maliban
A határozat szerint az ENSZ BT a katonai akció részletes tervét várja az afrikai szervezetektől 45 napon belül, amíg ez nincs kész, a beavatkozást sem támogatja. A mali kormány és a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (Ecowas) már régóta sürgeti a nemzetközi erők közbelépését, az Ecowas már fel is ajánlott háromezer katonát. Ha a terv megfelelő lesz, az ENSZ BT egy újabb szavazással valószínűleg engedélyt is ad majd a beavatkozásra. A határozatot egy héttel az Ecowas és az Afrikai Unió képviselői, valamint az ENSZ főtitkárának bamakói találkozója előtt fogadták el.
A határozat – amelynek tervezetét Franciaország készítette el – nemcsak a részletes tervet várja, de felszólította az ENSZ tagállamait és az afrikai szervezeteket, hogy nyújtsanak összehangolt segítséget az akció előkészítésében, például biztosítsanak szakértői támogatást, és vegyenek részt a kiképzésben. Az ENSZ BT arra is ösztönzi a mali kormányt és a felkelőket, hogy kezdjenek tárgyalásokba, és aggodalmát fejezi ki, hogy az Iszlám Maghrebi al-Kaida és más szélsőséges csoportok is beszivárogtak a térségbe.
Az iszlamisták és a tuareg felkelők márciusban, a bamakói katonai puccsot kihasználva foglalták el az ország északi részét. Azóta egyes jelentések szerint a terület nagy részét a szélsőségesek tartják uralmuk alatt. A héten Ivan Simonovic, az ENSZ emberi jogi főtitkár-helyettese Maliból visszatérve beszámolt arról, hogy az ország északi részén az iszlamisták a saría (az iszlám törvénykezés) egy nagyon szélsőséges változatát vezették be. Az iszlamisták által uralt területeken nem ritka a kikényszerített házasság és prostitúció, a nőket pénzért adják-veszik, egy házasulatlan párt már halálra köveztek, egy tolvajnak pedig levágták a kezét. Timbuktuban több ősi síremléket is leromboltak, a helyi szúfik ugyanis szerintük bálványimádók. A pusztítás háborús bűnnek számíthat, a Nemzetközi Büntetőbíróság már vizsgálódik az ügyben.