Júliusban kezdődik a francia csapatkivonás
Négy francia katona halt meg Afganisztánban, amikor egy burkába öltözött, magát nőnek kiadó férfi öngyilkos merényletet hajtott végre egy NATO-konvoj ellen Kapisa tartományban. A katonákon kívül életét vesztette egy tolmács, öt ember pedig megsebesült, közülük hárman nagyon súlyosan. A tálibok már magukra vállalták a merényletet.
Kapisa tartomány a mintegy 3500 fős francia kontingens állomáshelye, de néhány más ország is állomásoztat ott katonákat, mindenekelőtt az Egyesült Államok. Franciaország a nemzetközi erők 2001-es szerepvállalása óta 87 katonát vesztett el Afganisztánban, az ötödik legnagyobb egységet szolgáltatja az afganisztáni nemzetközi biztonsági erőknek (ISAF).
A támadás után Francois Hollande francia elnök megerősítette, július elején megkezdődik és az év végéig befejeződik a francia csapatok kivonása Afganisztánból. Ez azt jelenti, hogy a francia katonák két évvel hamarabb távoznak, mint az ISAF többi tagja. Afganisztánban marad azonban körülbelül 1400 francia katona, akik az afgán hadsereg kiképzésében és a logisztikai feladatokban fognak segíteni.
-Addig is a francia erőknek a legmagasabb szintű biztonsági fokozat mellett és a legnagyobb körültekintéssel kell ellátniuk a feladataikat. Erre teszek most ígéretet, személyes garanciát vállalok - mondta az államfő a Tulle városában adott rövid nyilatkozatában. Hollande jelezte, hogy nemzeti gyászünnepségen búcsúztatja el Franciaország a négy áldozatot, akiket "a lehető leghamarabb" hazaszállítanak. Az elnök a "nemzet elismerését" fejezte ki a katonáknak, megemlékezett "elszántságukról és bátorságukról". Az áldozatok családjainak a "francia nép együttérzését és szolidaritását" tolmácsolta. Egyben felszólította védelmi miniszterét, és a francia hadsereg vezérkari főnökét, hogy vasárnap utazzanak Afganisztánba, és fejezzék ki támogatásukat a katonáknak.
Az utóbbi hetekben egyre több erőszakos támadás történt Afganisztánban. A tálibok ugyanis többször megtámadták az afgán katonákat és a 130 ezer fős nemzetközi kontingens tagjait is. Ráadásul a legutóbbi NATO légitámadásban tizennyolc afgán civil is meghalt. A NATO erők parancsnoka ugyan bocsánatot kért az afgánoktól, és beismerték, hogy ők a felelősek, Hamid Karzai elnök viszont azzal vádolja az amerikaiakat, nem szóltak nekik előre, hogy drónokkal – pilóta nélküli gépekkel – fognak támadni. Karzai kijelentette, ha még egyszer ilyen történik, azt úgy értékelik, mintha megszegték volna a Kabul és Washington közötti megállapodást. Eszerint a legtöbb speciális hadműveletekért az afgán katonák lesznek a felelősek, Karzai szerint azonban az amerikaiak nem is szóltak, hogy támadásra készülnek.
A NATO és az afgán elnök között nagy feszültséget okozó incidenskor a faluban bujkáló fegyveresekre éjszaka ütöttek rajta. Karzai szemében az ehhez hasonló támadások vörös posztót jelentenek, szerinte ezzel a NATO-erők nagy veszélybe sodorják a lakosságot. A katonai vezetők szerint viszont az ilyen rajtaütések nagyon hatékonyak, és sok tálibot el lehet így kapni. Ráadásul az afgán katonák állítólag a kérdéses épület közelében voltak, de a NATO-erők nem várták meg, hogy kizavarják a fegyvereket a házból, hanem egyből megindították a légitámadást. Erre egyelőre a NATO szóvivője még nem reagált, inkább megvárják, míg teljes egészében lezárul a vizsgálat.