Halált okozó eszközökkel támogatja az USA a felkelőket
„Az Egyesült Államok a humanitárius segélyek legnagyobb szállítója, hozzájárulása 1,7 milliárd dollár volt" – jelentette ki a CNN-nek nyilatkozva a normandiai partraszállás 70. évfordulójának megemlékezésein részt vevő Rice a franciaországi Colleville-sur-Merben.
„Az Egyesült Államok ezért növelte támogatását a válogatott mérsékelt ellenzéknek, halált okozó és halált nem okozó segélyt biztosítva, amellyel a civil és a katonai ellenzéket is támogathatjuk" – mondta.
Az amerikai kormány eddig nem ismerte el hivatalosan, hogy „halált okozó" eszközöket szállít a szíriai ellenzéknek. Rice nem részletezte, hogy milyen szállítmányokról van szó. Caitlin Hayden, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője annak a megválaszolása elől is kitért, hogy vajon Rice bejelentése változást jelent-e Washington Szíria-politikájában.
„Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy részletezzük a segítségnyújtásunkat, de azt világossá tettük, hogy mind katonai, mind nem katonai eszközöket biztosítunk az ellenzék számára" – mondta Hayden (nem mondta ki nyíltan, hogy netán fegyver- vagy lőszerszállítmányokról van-e szó).
A közvetlenül a szíriai felkelőknek nyújtott, hivatalosan „halált nem okozó" eszközökre korlátozódó amerikai támogatás értéke 287 millió dollár. Sajtóértesülések szerint emellett a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) részt vesz Jordániában a mérsékelt ellenzéki erők fegyvereseinek kiképzésében.
A The Daily Beast amerikai hírportál május közepén közölte, hogy a Szabad Szíriai Hadsereg amerikai gyártmányú, TOW típusú harckocsi-elhárító fegyvereket kapott egy olyan „próbaprogram" keretében, amelyben azt tesztelik, hogy a mérsékelt szíriai felkelők képesek-e „felelősségteljesen" alkalmazni a korszerű fegyvereket és egyben azt is megakadályozni, hogy azok szélsőséges csoportok birtokába jussanak. Az információ forrásaként az internetes médium Abdul-Ilah al-Basir dandártábornokot, a szíriai ellenzéki Legfelsőbb Katonai Tanács vezetőjét nevezte meg.
A Washingtonban nyilatkozó Basir kijelentette, hogy az ellenzéki erőknek elsősorban légvédelmi eszközökre lenne szükségük az Aszad-rezsim légierejével szemben. Barack Obama az interjú megjelenését követően fogadta a Fehér Házban Ahmad al-Dzsarbát, a Szíriai Ellenzéki Koalíció elnökét.
Az Obama-kormány a szíriai polgárháború 2011-ben történt kitörése óta több százmillió dollárt költött humanitárius segélyezésre és arra, hogy "halált nem okozó" eszközökkel lássa el a mérsékelt ellenzéket. Az elnök a külpolitikája alapvetéseit taglaló, a West Point-i katonai akadémián elmondott múlt heti beszédében utalt arra, hogy meg kívánja növelni azoknak a felkelőknek a támogatását, akik „a legjobb alternatívát kínálják fel a terroristákkal és a brutális diktátorokkal szemben".
Amerikai tisztségviselők a beszéd után annyit közöltek, hogy a kormány együttműködik a kongresszussal a támogatás megnövelésének ügyében. Utaltak rá, hogy a háborús jogkörökről rendelkező törvény értelmében az elnöknek törvényhozási jóváhagyásra lehet szüksége.
Susan Rice pénteken arról is szólt, hogy az Egyesült Államok együttműködik Szíria szomszédjaival a menekültáradat okozta humanitárius gondok és a terrorfenyegetés elhárítása érdekében.
A bírálók szerint Barack Obama külpolitikája kudarcot vallott Szíria ügyében, amikor az elnök nem váltotta be azt az ígéretét, hogy légicsapásokat intéz az Aszad-rezsim ellen, ha az vegyi fegyvereket vet be.