Halálos összetűzések Tibet miatt
Kedden a biztonsági erők éles lőszerrel támadtak kilőttek a Ganzi prefektúra Seda nevű székhelyén, ahol rendkívüli állapotot hirdettek. A hivatalos Hszinhua hírügynökség egy halottról és egy súlyos sebesültről, illetve több mint tíz személy őrizetbe vételéről számolt be. A jelentés szerint késekkel, Molotov-koktélokkal felfegyverkezett tömeg rátámadt a helyi rendőrség épületére, megsebesítve egy tucat egyenruhást. Hétfőn a szomszédos Luhou járási központ egyik kolostorától indult a renddbontás. Ekkor a Hszinhua szerint több mint százan támadták meg a rendőrőrsöt, az egyik támadó itt is életét veszette. A rendbontásra az a rémhír szolgáltatott alapot, hogy több szerzetes készült felgyújtani magát. A londoni székhelyű Free Tibet emlékeztet arra, hogy az utóbbi évben 16 tibeti gyújtotta fel magát, és közülük többen belehaltak égési sebeikbe.
A nyugati hírügynökségek, így az AP és az AFP tudósítója hiába próbált telefonálni Sedába és Luhouba, a hívásokat semmilyen intézménynél sem fogadták.
A kínai sajtó az elmúlt hónapokban az indiai Dharamszalában száműzetésben élő dalai lámát és környezetét tette felelőssé a szerzetesek önégető akciójáért. A pekingi külügyminisztérium szóvivője az MTI jelentése szerint maga is „az elszakadási törekvéseket segítő külföldi csoportokat” említett. Huang Lej (Huang Leiszóvivő hangsúlyozta, „a kínai kormány, mint mindig, a jövőben is fel fog lépni a bűnözés ellen, és elszánt a normális társadalmi rend fenntartása tekintetében. A tibeti függetlenséget támogató külföldi erők rémhíreket gyártanak, elferdítik a valóságot és olyan ügyekkel, mint Tibet, hitelteleníteni szeretnék a kínai kormányt”.
Az amerikai kormányzat mellett működő tibeti ügyek különleges koordinátora, Maria Otero felszólította Pekinget, hagyjon fel a feszültségkeltő, a tibetiek vallásgyakorlását, kulturális és nyelvi identitását elnyomó politikájával. Victoria Nuland washingtoni külügyi szóvivője kérdésre válaszolva érzékeltette, hogy a tibeti ügy nyilvánvalóan terítékre kerül, amikor a jövő hónapban Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai alelnök a Fehér Házban tesz látogatást.
Megfigyelők szerint a kínai biztonsági erők mostani kemény fellépése annak jele, hogy meg akarják előzni a 2008 tavaszán kitört felkelésszerű zavargásokat, A Tibet fővárosából, Lhászából március 14-én indult, eredetileg békés tüntetés szétzavarását követően etnikai alapú, han kínaiak és hui muzulmánok elleni erőszakoskodásra, gyújtogatásokra került sor. A hivatalos kínai sajtó szerint a vandál támadásoknak 18 civil áldozata volt, amire a fegyveres erők aztán határozottan válaszoltak a rend helyreállítása érdekében. A lhászai incidensek gyorsan továbbterjedtek a Tibeti Autonóm Tartományon kívüli, részben tibetiek lakta körzetekre, így Kanszu (Gansu), Csinghaj (Qinghai) és Szecsuán tartományra is. Nyugati hírügynökségek tibeti utazási irodáktól azt az információt kapták, hogy februártól várhatóan korlátozzák a külföldi turistacsoportok fogadását.