Halálos összecsapás az elnök hívei és ellenzői között
Két ember meghalt, több száz pedig megsebesült szerda este egy Kairótól északra fekvő városban Mohamed Murszi államfő híveinek és ellenzőinek összetűzésében, néhány órával az előtt, hogy az elnök tévébeszédet intézett az ország lakosságához.
A több száz szembenálló kővel dobálta egymást, de többen fültanúi voltak lövéseknek is Manszúrában. A biztonsági erők 90-re becsülték a sebesültek számát, az állami televízió 160-ra, az egészségügyi minisztérium pedig 237-re. A manszúrai nemzetközi kórházból több forrás megerősítette, hogy egyes sebesülteket lövés ért. Az elnök beszéde előtt a kairói Tahrír téren is összegyűlt egy kisebb tömeg.
Az utóbbi napokban az ország több más városában voltak hasonló összecsapások iszlamisták és ellenzékük között. Az ellenzék a hét végére újabb, Murszi lemondását követelő tömegtüntetéseket tervez.
Az elnök azonban semmi jelét nem mutatja annak, hogy le akarna mondani. Murszi egy éves elnökségéről megemlékező beszédében elnézést kért az üzemanyaghiányért, ami hosszú sorokat eredményezett a benzinkutaknál, illetve azért, amiért nem sikerült megszólítania a fiatalokat, írja a BBC. Murszi beismerte, hogy vétett pár hibát, és ígért némi beleszólást az alkotmánymódosításba az ellenzéknek.
A békés hangnem azonban egyre fenyegetőbbé vált: elítélte azokat, akik őt hibáztatják Egyiptom problémáiért, és arra figyelmeztetett, hogy a további zavargások megbéníthatják az országot. Megfenyegette azokat, akik összeesküdtek ellene, és szabotálni akarják a demokráciát, és név szerint is megnevezett politikusokat, akik „vissza akarnak térni a Mubarak-érához”.
A hadsereg közben figyelmeztette a politikusokat, hogy ha nem képesek kontrollálni a társadalmi folyamatokat, akkor ismét átveszi az ország irányítását. Elképzelhető, hogy a Murszi-ellenes táborból egyesek örömmel vennék ezt, de az iszlamisták fogadkoznak, hogy ellen fognak állni bármilyen puccskísérletnek, amely az ország első szabadon választott elnöke ellen irányul.
A hétvégi tüntetések miatt már több városba katonákat vezényeltek, és az elnöki palotát, illetve más fontos közintézményeket is katonák védenek Kairóban.
Félve attól, hogy káoszba süllyed az ország, az emberek elkezdtek élelmiszert és üzemanyagot felhalmozni.