Halálos ítélet a Youtube miatt

Egy térfigyelő kamera felvételein bukott le az a két iráni, akit a bíróság ítélete nyomán nyilvánosan kivégeztek Teherán egyik parkjában.

A huszonéves munkanélküli fiatalok egy férfit raboltak ki az iráni fővárosban még ősszel, majd a felvételek a Youtube-ra kerültek – írta a Daily Mail. A brit lap szerint a később az iráni televízióban is megjelent felvételek nagy felháborodást váltottak ki, jelezve a közbiztonság romlását.

Mohamed Ali Szarvari és Alireza Mafiha egy taxijára váró férfit támadtak meg, machetével fenyegették, táskáját és kabátját is elvették. Igaz, a fegyvert nem használták, az áldozat kisebb dulakodás után értékeit vesztve sértetlenül megúszta a bűncselekményt. A bíróság végül azon az alapon hozta meg halálos ítéletét, hogy az elkövetők tettükkel „Isten ellen vívtak háborút.” A bíróságon az elkövetők szegénységükkel indokolták tettüket.

A nyilvános kivégzésre a hétvégén került sor az Iran Students News Agency (ISNA) hírügynökség szerint. A 80 milliós Iránban megszokott, hogy a kötél által végrehajtandó halálos ítéleteket nagy tömeg előtt hajtják végre közterületen. A perzsa állam a kivégzések számában Kína után a második helyen áll: becslések szerint a végrehajtott ítéletek száma évente megközelíti a négyszázat.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Kínában ennek akár tízszerese is előfordul, legalábbis a Dui Hua jogvédő szervezet szerint, míg az utána következő Szaúd-Arábiában, Pakisztánban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban 100-150 között mozog. Az Egyesült Államokban – amelynek nem minden államában létezik halálbüntetés – 42 embert végeztek ki 2011-ben a The Guardian adatai szerint. Tavaly összesen 58 országban zajlottak le kivégzések, de további 34 országban része a jogrendnek a halálos ítélet.

Oroszországban a kilencvenes években felfüggesztették a halálos ítéletek végrehajtását, és moratóriumot vezettek be a kiszabásukra, de hivatalosan nem törölték el a halálos ítélet intézményét. Európában egyedül Belaruszban van érvényben kiszabható és végrehajtható halálbüntetés. A világon 96 országban nem szabható ki semmilyen bűncselekményre halálbüntetés.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.