Halálos ítélet a melamin-botrányban
Halálra ítélték csütörtökön Kínában a melaminnal szennyezett adalékot gyártó férfit, illetve egy másikat, aki az adalékkal hamisított fehérjeport eladta tejipari cégeknek. A Shijiazhuang bíróság indoklása szerint a gyártót, Zhang Yujun-t a közbiztonság veszélyeztetése miatt ítélték halálra.
Csang mintegy hatszáz tonna, melaminnal szennyezett fehérjeport készített a gyenge minőségű (vizezett) tej feljavítására. Geng Jinping szintén halálbüntetést kapott, amiért a hamisított "fehérjeport" eladta a tejipari vállalatoknak. Életfogytig tartó börtönbüntetést kapott Zhang Yanzhang, aki közbenső értékesítő volt a gyártó és a terjesztő között.
A ragasztó- és műanyaggyártásban használt vegyi anyagot tartalmazó tejtermékektől Kína-szerte hat csecsemő halt meg, és további 296 ezer kisgyermek betegedett meg.
A melaminbotrányban leginkább érintett Sanlu Group tejipari vállalat négy vezetője és további 17 elkövető ellen december végén indult büntetőperben helyi idő szerint csütörtök délután kezdődött meg az ítélethirdetés.
A kínai bírósági gyakorlat szerint hamisított, vagy gyenge minőségű élelmiszerek gyártásáért és forgalmazásáért legfeljebb 10 év szabadságvesztést szoktak kiszabni. Az ázsiai ország tejiparának egészét megrázó bűnügy rendkívüli súlya miatt a per többi vádlottja is súlyosabb ítéletre számíthat.
Tavaly ősszel Magyarországon is betiltották a Kínából származó tejpor és egyéb melamin-gyanús termékek forgalmazását. Az élelmiszerlánc-biztonságért felelős hatóság ellenőrei akkor nem találtak itthon olyan árut, amely az egészségre veszélyes mértékben tartalmazott volna melaminszennyezést.
A Rong-Rong Kft.-nél talált, Fehér Nyúl elnevezésű édességben a melamin kimutatható volt, ám határérték alatti mennyiségben. Ezenkívül Magyarországon más, szennyezett kínai tejport tartalmazó árut az ellenőrök vizsgálataik során nem találtak, közölte akkor Bognár Lajos, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal elnökhelyettese.