Halálbüntetés nincs, halálraítélt annál inkább
Legutóbb a legfelső bíróság utasította el az 1974-ben kimondott ítélet felülvizsgálatát. A bírák arra hivatkoztak, hogy a felperes nem tudott felmutatni új elemeket, ilyen körülmények között pedig a legfelső bíróság fellebbviteli fórumként viselkedne, ha jóváhagyná a per felülvizsgálatát. Az indoklás szerint nem tekinthető új elemnek az sem, hogy időközben Romániában eltörölték a halálbüntetést, és az ítéletet nem lehet végrehajtani.
A ma hetvenéves Rauta 1966-ban mérnöki oklevelet szerzett a Bukaresti Egyetem elektronikai és építészeti karán, majd szintén a fővárosban helyezkedett el kutatóként. Rövidesen beszervezte a Securitate kémszolgálata, a hírhedt DIE. A Calin fedőnevű ügynököt elsősorban NATO-ellenes küldetésekre képezték ki. 1973 novemberében az Egyesült Államokba küldték, előkészítendő a diktátor, Nicolae Ceausescu tengeren túli látogatását. A missziót azonban már nem teljesítette: a New York-i landoláskor átadta az amerikai rendőröknek államtitkokat tartalmazó aktatáskáját, és politikai menedékjogot kért.
A kommunizmus idején számos tiltakozást szervezett az emberi jogok romániai megsértése ellen, valamint a diktatúra visszaéléseinek számos részletét tárta fel az amerikai kongresszus és sajtó előtt. Civilben az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) mérnökeként dolgozott.
A rendszerváltás után román útlevéllel a zsebében többször megfordult szülőhazájában, majd 2005-ben értesítették, hogy megvonták az állampolgárságát, mivel halálbüntetés van ellene érvényben. Rauta a román állampolgárságot csak hosszas pereskedés után, 2011-ben kapta vissza. Ugyanabban az évben a bukaresti hatóságok visszavonták a halálbüntetés végrehajtását célzó végzést is. Magát az ítéletet azonban nem hajlandók felülvizsgálni. Rauta arra vezeti vissza kálváriáját, hogy 1996-ban az egykori DIE utódja, a SIE megpróbálta beszervezni, az immár amerikai állampolgárságú mérnök azonban nem akart újra román kémnek állni.