Hajtóvadászat bevándorlókra Olaszországban
A sebesültekből 31 külföldi – közülük ketten vasrudakkal rájuk mért ütésektől szenvedtek súlyos sérüléseket –, további 19-en rendőrök, 17-en pedig környékbeli olaszok. Az összecsapások a 15 ezer lakosú Rosarnóban robbantak ki csütörtök este, miután több száz, többségében illegálisan foglalkoztatott bevándorló mezőgazdasági munkás tüntetett a városban, amiért helyi fiatalok előzőleg – ugyancsak vadászfegyverrel – rálőttek több társukra. A feldühödött tüntetők, többnyire Afrikából érkezett bevándorlók, autókat gyújtottak fel, kirakatokat törtek be és összecsaptak a kivezényelt rendőrökkel.
Az iskolák és az üzletek másnap zárva tartottak az ország délnyugati csücskében található városban, de péntek este kiújultak az erőszakos cselekmények, és a bevándorlók elleni valóságos hajtóvadászattá alakultak át. Közben több száz társuk ismét randalírozott az őket ért, szerintük rasszista támadások miatt, s a helyi lakosokkal és rendfenntartókkal vívott összetűzésekben estig lagalább 37 ember sebesült meg.
A rendfenntartók pénteken több embert őrizetbe vettek. A elfogott olaszok között volt olyan, aki előzőleg földgyaluval próbálta elütni a városközpont felé tartó bevándorlók egyikét, egy másik olasz pedig személygépkocsijával kísérelte meg ugyanezt.
A fenyegető helyzet miatt péntek éjjel mintegy 320 bevándorló távozott Rosarnóból szervezett buszokkal, további mintegy száz külföldi pedig vonattal vagy személygépkocsival hagyta el a várost – közölte szombaton az olasz rendőrség. Rendőri források szerint még vagy háromszázan készülnek arra, hogy a nap folyamán menekültbefogadó központokban húzzák meg magukat, további százak pedig egyelőre a maradás mellett döntöttek.
A város környékén mintegy ezerötszáz bevándorló él nyomorúságos körülmények között, és emberjogi szervezetek szerint bűnbandák kizsákmányolják őket. Agazio Loiero tartományi kormányzó azt mondta: a zavargás teljesen elítélendő, de provokáció eredménye volt.
Olasz ellenzéki politikusok a Silvio Berlusconi miniszterelnök vezette konzervatív koalíciót tették felelőssé a konfliktusért, azt állítva, hogy bár lépéseket tettek az illegális bevándorlás visszaszorítására, képtelenek érvényt szerezni annak, hogy csak a munkával és állandó lakhellyel rendelkezők kapjanak tartózkodási engedélyt az országban.