Hajsza az ellenzékiek után Kubában

A kubai hatóságok legkevesebb 126 embert tartóztattak le abban a leszámolási akciósorozatban, amelyet egy éhségsztrájkot folytató ellenzéki személyiség halála után indítottak el a szigetországban.

Egy kubai emberi jogi szervezet képviselője hétfőn közölte, hogy az őrizetbe vettek közül sokakat aközben fogtak el a rendőrök, hogy részt vettek Orlando Zapata Tamayo temetési szertartásán a Kuba keleti részén lévő Banesben. Tamayo 85 nap után halt bele éhségsztrájkjába.

Kubai ellenzékiek gyülekeznek Laura Pollan, a Damas de Blanco (Fehérruhás Nők) emberjogi szervezet vezetőjének házában
Havanna, 2010. február 24. Kubai ellenzékiek gyülekeznek Laura Pollan, a Damas de Blanco (Fehérruhás Nők) emberjogi szervezet vezetőjének házában, ahol a falon Orlando Zapata kubai politikai fogoly fényképe látható Havannában 2010. február 24-én. Ezen a napon a 42 éves Zapata, aki fogva tartási körülményei elleni tiltakozásul kezdett éhségsztrájkot több mint két hónapja, meghalt egy havannai kórházban. Orlando Zapatát, aki egy illegálisan működő jogvédő szervezet tagja volt, 2003-ban ítélték 18 év börtönbüntetésre, hivatalosan "a közrend megzavarása" címén. A kubai ellenzék adatai szerint jelenleg 201 politikai foglyot tartanak börtönben a szigetországban. (MTI/EPA/ALEJANDRO ERNESTO)

A 42 éves korában elhunyt férfi halála hatására felerősödtek azok a hangok az Egyesült Államokban és Európában, amelyek a mintegy kétszáz kubai politikai fogoly szabadon bocsátását követelik.

Egy emberi jogi aktivista a brit hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a szigetország hatóságai a megtorlás eszközével próbálják meg a semlegesíteni a Zapata halála nyomán kialakult tiltakozó hullámot, és igyekeznek eltussolni azokat a körülményeket, amelyek halálához vezettek. A nyilatkozó szerint a leszámolás folytatódni fog.

Az állami televízió hétfő éjszaka bemutatott egy riportot, amely bemutatta, hogy az orvosok miként küzdenek Zapata életének megmentéséért. A televíziós beszámolóban az elhunyt édesanyja köszönetet mondott az orvosoknak. Az asszony később azonban a kormányt okolta fia haláláért.

Zapata 2003-ban került börtönbe eredetileg négy évre, de a büntetését állítólagos engedetlensége miatt többször is meghosszabbították, mígnem annak hossza már elérte a 36 évet.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.