Hajsza a cári arany után

Orosz tudósok már egy ideje – egy új kutatási program keretében – mélyvízi merüléseket hajtanak végre a Bajkál-tavon. Eddig általában ökológiai kutatásként kommunikálták tevékenységük fő célját, ám most először nyíltan bevallották, tulajdonképpen az 1919-1920-as polgárháborús időszakban eltűnt cári kincsek nyomát fürkészik.

Árulkodó az is, hogy a profi búvárhajóval ellátott csoportot két parlamenti képviselő vezeti, Artur Csilingarov és Vlagyimir Gruzdev, a tudományos feladatok ellátásával pedig Anatolij Szagaljevics van megbízva.

A kutatók azoknak a beszámolóknak szeretnének a végére járni, melyek szerint Alekszander Kolcsak admirális, az egyik támadás elől a befagyott Bajkálon át menekülve vesztette volna el a kincstár aranytartalékát, minthogy az addig mínusz 60 fokos téli zimankó épp engedni kezdett. Több száz tiszt veszett oda, és természetesen az a néhány szerelvény is, amely az aranyat vitte.

A kutatók megerősítették: céljaik között több tudományos vizsgálat is szerepel, így a tó teljes ökoszisztémájának a felkutatása is. „De – miként egyikük fogalmazott – szép befejezés lenne, ha a végén még a Kolcsak-arany is megkerülne.”

A 25 millió évvel ezelőtt keletkezett Bajkál a világ legrégebbi és egyben legmélyebb tava, amely az egész Föld friss vízkészletének mintegy 20 százalékát tartalmazza.

 

Forrás: globusz.net

A Romanov cári család 1913-ban
The Romanov family in 1913.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.