Hajadonnak könnyebb a csúcskarrier
Nyári szünete előtti utolsó munkanapján hagyta jóvá az amerikai szenátus Barack Obama legújabb jelöltjét a szövetségi Legfelsőbb Bíróságba. Elena Kagan 50 éves liberális jogászprofesszort, főállamügyész-helyettest 63:37 arányban szavazták meg, és főleg a Demokrata Párthoz tartozó szenátorok voksaira számíthatott.
A jelöléssel - amelyet a 91. életévét taposó John Paul Stevens bíró önkéntes visszavonulása tett lehetővé - Obama ismét történelmet írt, csakúgy, mint a mindenkori első nem angol ajkú (spanyol anyanyelvű) Sonia Sotomayor beterjesztésekor. Még soha nem volt ugyanis a legfőbb taláros testületnek egyszerre három női tagja, akik - ha lehet fokozni a rekordokat - ráadásul mindannyian New York-iak. Stevens kiválásával továbbá először nincsen egyetlen protestáns sem a bíróságban az eredetileg főleg protestáns országban, és Kagan megválasztásával most először foglal helyet közöttük három zsidó vallású taláros is. A Harvard jogi karának volt dékánja a mindenkori 112. főbíró (csak a negyedik a szebbik nemből), és Amerika hozzászokott: ahogy a társadalom változik, úgy alakul ez a fórum is. Legfeljebb - mint a csaknem húsz éve hivatalban lévő Clarence Thomas főbíró fogalmazott - minden jövevény felforgatja kissé „a családot”.
Ezzel az átalakulással kapcsolatban érdekes körülményre figyelt fel a minap a New York Times: a Legfelsőbb Bíróságba jelölt legutóbbi három nő mindegyike gyermektelen egyedülálló - „természetesen” ellentétben a három utolsó férfi jelölttel. Kagan, Sotomayor és Harriet Miers - utóbbi jelölését később visszavonták - egyaránt középkorú hajadonok, akik karrierjük építésének szentelhették életüket. A Chicagói Egyetem egy tanulmánya, amely az üzleti világban elhelyezkedőket vizsgálta, azt találta: pályájuk elején még a nők valóban a férfiakkal azonos helyzetből indulnak, 15 évvel később viszont a férfiak 75 százalékkal jobban keresnek. Különösen a gyermeket vállaló nők járnak rosszul. - Gazdaságunk szörnyen meredek árat szab bármilyen, a munkától távol töltött időért - mind pénzben, mind pedig előmenetelben. Gyakran egyszerűen nem lehet onnan folytatni, ahol az ember abbahagyta. Teljes karrierutak zárulnak be. A jövedelmet érő csapás állandósul - írja a Times, amelynek hasábjain Jane Waldfogel családkutató professzor úgy véli: "az amerikai feministák tudatosan hangsúlyozták az egyenlő jogokat és az esélyegyenlőséget, és hallgattak egyben az olyan politikákról, amelyek elővennék a családi felelősségvállalás kérdését."
Kis kitérő a bíróságtól: amikor tavaly felmerült Annette Lantos Tillemann-Dick esetleges jelölése az USA budapesti nagyköveti posztjára, az amerikai-magyar ügyek egy bennfentese azt mondta tudósítónknak: ő nem engedheti meg magának, hogy kormányzati állást vállaljon el. A néhai Tom Lantos képviselő lányának ugyanis tizenegy - főleg persze már felnőtt - gyermeke van.