Hadjáratot indítana Orbán ellen a volt belga külügyminiszter

Külügyminisztersége idején, 2000-ben az osztrák szélsőjobbos Jörg Haider kavarta fel a kedélyeket. Louis Michel akkor valóságos európai lázadást vezetett a szélsőjobboldali vezető Haider ellen, aki kisajátította magának az osztrák kancellár posztját. Ma európai parlamenti képviselőként a véleménye szerint egyértelműen a tekintélyelvűség felé tartó Magyarország helyzete miatt aggódik.

- Nagyon aggódom - kezdte a belga Le Soir-nak adott interjúját Louis Michel volt belga külügyminiszter, aki azt mondja, több szempontból is végigondolta az Európai Unió, az IMF és Magyarország között fennálló vitás pontokat. - A magyar parlament olyan törvényt szavazott meg, amely egyértelműen erősíti a kormány központi bank feletti befolyását. Pedig az uniós szerződések kikötik, hogy a központi bankoknak függetlennek kell maradniuk. Emellett az új magyar alkotmány csökkenti az Alkotmánybíróság jogkörét is, ami végső soron ahhoz vezet, hogy az emberi jogok is sérülhetnek. A média sokszínűsége fenyegetett helyzetbe került, csakúgy, mint az igazságszolgáltatás függetlensége. Orbán Viktor egy sor olyan törvényt fogadtatott ugyanis el, melyeket csak kétharmados többséggel lehet módosítani. A gazdaság, a rendőrség vagy a hadsereg vezető beosztásaiba pedig olyan embereket ültetett, akiknek kilenc vagy 12 évig tartó mandátumot adott – ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha le is váltják ezt a kormányt, a jövendő kormányok egy velük szemben ellenséges államapparátus foglyai lesznek.

Louis Michel (jobbra) egy 2009-es európai parlamenti ülés szünetében
Belgium's member of the European Parliament Jean-Luc Dehaene and Louis Michel (R) talk together during the first session of the EU parliament in Strasbourg July 14, 2009. The European Parliament elected ex-Polish Prime Minister Jerzy Buzek as its president on Tuesday, making him the first leader from a former Soviet bloc country to hold one of the European Union's top posts. REUTERS/Yves Herman (FRANCE POLITICS)

A riporter azon kérdésére, hogy az Európai Bizottság Orbánnal szemben sokkal puhább intézkedéseket foganatosított, mint az annak idején Haiderrel szemben életbe léptetett karantén volt, Michel csak annyit válaszolt: az unió sem csukhatja be a szemét örökre, Magyarországot pedig rendre kell utasítani.

- Az uniónak is tudnia kell, hogy a nacionalizmus nem fér össze az unió alapvető elveivel. A nacionalizmus ugyanis nem más, mint a másik elutasítása. Orbán magatartása ellentétben áll azokkal az alapvető emberi jogokkal, amikre alapozva az uniót felépítettük. Ezért a kormányát rendre kell utasítani. A magyar kormány azonban a helyreutasításra eddig nem reagált, így a kérdés most már az, hogy egy olyan ország, mint az övéké, maradhat-e egyáltalán az EU-ban. Túl sokáig szemet hunytunk Berlusconi ügyei felett, és most ugyanezt tesszük Orbánnal is - tette hozzá Michel, aki szerint az Európai Néppártnak kell nyomást gyakorolnia a magyar kormányra.

A lapnak arra kérdésére, hogy hogy juthatott el idáig Magyarország, a volt miniszter azt mondta: a válság hatására, a vészhelyzetre hivatkozva a nemzeti érzések feléledtek és az uniós országok eltávolodtak a közösségi értékektől. - Ez egy vulgáris pragmatizmust eredményezett, ahol a sajtó, a rendőrség vagy az igazságszolgáltatás függetlensége másodrangúvá vált. Pedig az unió alapelvei megkérdőjelezhetetlenek.

- Az Európai Néppártnak – mely a legnagyobb európai parlamenti párt, és melynek része a Fidesz is – kell fellépnie a megfelelő eszközökkel, hogy végre észhez térítsék a magyar miniszterelnököt. Véget kell vetni a diplomáciai mézes-mázaskodásnak. Orbán nem értette meg, hogy országa 2004-es felvételével az Európai Unióba, bizonyos kötelezettséget is magára vállalt. Ha ez a mostani hozzáállás pedig mély meggyőződéséből táplálkozik, akkor Magyarországot ki kell léptetni az EU-ból. Olyan szankciókat kell hozni, melyek észhez térítik Budapestet. - Ezeket a lépéseket Michel a következőképen képzeli el: - Annak idején harcoltam a Haider ügyben, hogy módosítsák az alapszerződés hetes cikkelyét, olyan védelmi mechanizmust építve be, melyek az uniós közös értékeinek egy tagállam általi esetleges megsértése esetén automatikusan szankciókat léptetnek életbe. Meg kell nézni, hogy alkalmazhatóak-e ezek a szankciók ebben az esetben, és azt is meg kell nézni, hogy beépíthetünk-e az unió alapszerződésébe egy olyan megelőző intézkedést, mely rendreutasítja azokat az országokat, akik nem tisztelik az unió alapvető értékeit.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.