Háborúsdit játszott Észak-Korea a déli hadihajóval
A nemzetközi közösség felháborodással fogadta és elítélte azt, hogy - mint az egy szakértői vizsgálatból kiderült - észak-koreai torpedó süllyesztette el ez év március végén a Cshonan nevű dél-koreai hadihajót a Sárga-tengeren.
Szöulban csütörtökön jelentették be hivatalosan: egy nemzetközi szakértői csoport bizonyítottnak találta, hogy egy észak-koreai torpedótalálat miatt süllyedt el a dél-koreai hadihajó, ezért Dél-Korea „erélyes intézkedéseket” tesz Phenjannal szemben. Észak-Korea azon nyomban merő kitalációnak nevezte a szakértői jelentést, s közölte: ha az ügy nyomán újabb szankciókat vezetnek be ellene, az háborút robbanthat ki. A hivatalos dél-koreai bejelentésre reagálva Washington közölte: a szakértői jelentésben tükröződik a bizonyítékok tárgyilagos és tudományos feldolgozása. Robert Gibbs fehér házi szóvivő szerint az eset próbára teszi a nemzetközi békét és biztonságot, és sérti a koreai fegyverszüneti megállapodást. Az ilyen elfogadhatatlan magatartás tovább fogja mélyíteni Észak-Korea elszigeteltségét - tette hozzá Gibbs. William Hague brit külügyminiszter szerint az észak-koreai támadás „mélyíteni fogja a nemzetközi közösség bizalmatlanságát Phenjan iránt”. Szerinte az eset az emberi élet iránti teljes közömbösségről és a nemzetközi kötelezettségek durva semmibevételéről tanúskodik. Nagy-Britannia a nemzetközi partnerekkel együtt szorosan együtt fog működni Dél-Koreával, megfelelő választ fontolgatva erre az embertelen tettre - mondta Hague.
Hatojama Jukio japán miniszterelnök közölte, hogy ország teljes mértékben osztja a dél-koreai hatóságok véleményét az esetről, tudományosan megalapozottnak és elfogulatlannak tartja a dél-koreai, illetve külföldi szakértők vizsgálatának eredményeit. A kormány szerint ezek alapján Tokió teljes mértékben támogatja Dél-Koreát, elfogadhatatlannak tartja és a nemzetközi közösséggel együtt határozottan elutasítja Észak-Korea cselekedeteit. Okada Kacuja külügyminiszter azt mondta, hogy nyugodtan és keményen kell válaszolni a történtekre.
Peking „nagyon sajnálatos incidensnek” nevezte az esetet. Cuj Tien-kaj (Cui Tiankai) helyettes külügyminiszter szerint a térség népei azt remélik, hogy az incidens megfelelőképpen kezelhető a Koreai-félsziget stabilitásának megőrzése érdekében. Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) külügyi szóvivő önmérsékletre szólította fel Phenjant és Szöult. Közölte, hogy Peking saját értékelést készít a dél-koreai szakértői anyagról.
Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök aggasztónak nevezte a szakértők megállapításait. Szerinte ez az ellenséges, provokáció nélküli eset a koreai fegyverszüneti megállapodás kirívó megsértése, amelyet nem lehet válasz nélkül hagyni.
Kenneth Boutin, az ausztráliai Deakin Egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó szakértője úgy vélekedett, hogy a dél-koreai hadihajó elsüllyesztése észak-koreai mércével is provokatívnak mondható, és a keményvonalasabb észak-koreai vezetők növekvő befolyását jelzi a Kim Dzsong Il utódlásáért folyó harcban. Szerinte az incidens komoly hatással lesz a térség biztonságára és az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatos nemzetközi törekvésekre.