Háború a háborúban: fegyverszünetet kötött két felkelő csoport

Fegyverszünetet kötött egymással Azaz városában a Bassár el-Aszad elnök kormánya ellen harcoló két lázadócsoport. Kadri Dzsamil miniszterelnök-helyettes pedig kijelentette, hogy patthelyzet alakult ki Szíriában, egyik fél sem elég erős, hogy győzzön.

Az al-Kaidával is kapcsolatban álló Iraki és Szíriai Iszlám Állam (Isis) szerdán foglalta el a Szabad Szíriai Hadseregtől (FSA) az ország északi részén lévő Azaz városát. A BBC arról tudósít, hogy a háborúban háborút folytató két felkelőcsoport fegyverszünetet kötött egymással, és foglyokat cserélnek. Egyelőre nem tudni, hogy az azazi megállapodásnak országosan milyen hatása lesz a két csoport viszonyára.

Az Obama-adminisztráció sokáig halogatta a szír felkelők felfegyverzését, félő ugyanis, hogy a katonai eszközök a szélsőséges lázadók kezébe kerülnek. Egy hete a The Washington Post hírt adott arról, hogy a CIA megkezdte a könnyű lőfegyverek és lőszerek szállítását a felkelőknek. A szakértők szerint az Egyesült Államok és a nyugati országok akkor támogatnák még inkább a szír felkelőcsoportokat, ha az FSA határozottan el tudná határolni magát az iszlamistáktól.

Eközben Kadri Dzsamil miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy patthelyzet alakult ki Szíriában. Sem a kormánypárti csapatok, sem a felkelők nem elég erősek, hogy győzni tudjanak, és ez egy ideig nem is fog változni. A The Guardian brit újságnak elmondta, hogy a tervezett genfi békekonferencián valószínűleg a szír kormány javasolni fogja, hogy a két fél kössön tűzszünetet, amelyet semleges vagy baráti országok felügyelnének. Ez biztosítaná a békés, külső beavatkozástól mentes politikai folyamatot. Attól pedig senkinek sem kell tartania, hogy a rezsim a jelenlegi formájában fennmarad. A volt kommunista Dzsamil, aki pártjával a Bassár el-Aszad elleni felkelés kezdetén részt vett a tüntetéseken, azt állította, hogy a kormány nevében beszél. Pártja azonban tagadta, hogy tűzszünetről beszélt volna a brit lapnak.

Dzsamil – aki az ország pénzügyeiért is felelős – állítólag azt is elmondta, hogy a szír gazdaság katasztrofális veszteségeket szenvedett a 2011 márciusában kezdődött konfliktus során. A szír fegyveres ellenzék már többször elutasította, hogy részt vegyen a konferencián, illetve Aszad elnök lemondását szabták feltételként. Dzsamil az augusztus 21-ei vegyi fegyveres támadásról is beszélt, elmondta, hogy az akcióban használt rakéták valóban szovjet gyártmányúak voltak. De nem Szíriába, hanem Líbiába exportálták az oroszok az 1970-es években, és Moammer Kadhafi bukása után került a szíriai szélsőségesek kezébe.

John Kerry amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának cselekednie kell, az augusztus 21-ei vegyi fegyveres támadást kivizsgáló ENSZ-jelentésből ugyanis kiderül, hogy a szír kormány felelős a Damaszkusz környéki támadásért. Barack Obama korábban katonai csapással fenyegette Szíriát, a szír rezsim azonban beleegyezett, hogy nemzetközi felügyelet alá helyezi vegyi fegyvereit. Az erről szóló tervezetet Kerry és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a múlt hétvégén mutatta be. Az USA szeretné a tervet egy katonai erő bevetését is kilátásba helyező ENSZ-határozattal megtámogatni, amit Moszkva – Aszad szövetségese – ellenez.

Aszad elnök az amerikai Fox Newsnak adott interjújában elmondta, hogy a vegyi fegyverek megsemmisítése körülbelül egy évig tart majd, és egymilliárd dollárba kerül. Hogy mennyire elkötelezett a szír kormány az orosz–amerikai terv végrehajtásával kapcsolatban, szombaton fog kiderülni. A megállapodás szerint ugyanis Damaszkusz egy hetet kapott arra, hogy átadja a vegyifegyver-raktárak listáját.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.