Ha megy a NATO, megint jönnek a tálibok

Fájdalmas olvasmány – kommentálta a BBC azt a NATO-jelentést, amely szerint Pakisztán közvetlen segítséget nyújt az afganisztáni táliboknak tevékenységük minden területén.

Nem éppen hízelgő képet fest Pakisztánról egy, a BBC által kedden megszellőztetett NATO-jelentés. Eszerint a közép-ázsiai ország, amely állítólag az Egyesült Államok szövetségese a terror elleni háborúban, a színfalak mögött közvetlen segítséget nyújt a táliboknak. Iszlámábád tudja, hol rejtőzködnek a magas rangú tálib vezetők, titkosszolgálata, az ISI támogatja őket a merényletek megtervezésében és végrehajtásában, ráadásul Pakisztán azt tervezi, hogy a NATO-erők távozása, azaz 2014 után újra a tálibokat juttatja hatalomra Afganisztánban.

A több ezer kihallgatási jegyzőkönyv alapján készült jelentés külön kitér arra is, hogy az afganisztáni tálibok nagyon népszerűek az országlakók körében, és az afgánok akár a mindennapi problémáikkal is inkább hozzájuk fordulnak szívesen, semmint a korruptnak tartott kormányzat képviselőihez. Ez utóbbiról a BBC azt írja, hogy „fájdalmas olvasmány” lehet Kabul és Hamid Karzai afgán elnök számára.

Bár Jimmie Cummings, az afganisztáni NATO-erők, az ISAF szóvivője szerdán elismerte, hogy létezik a jelentés, szerinte csak arról van szó, hogy összegyűjtötték a elfogott táliboktól származó információkat, az ebből készült jelentés pedig nem „stratégiai” jelentőségű, az ISAF nem is támaszkodik rá a döntéshozatal során. Ennek ellenére a Guardian megállapítása szerint A tálibok helyzete 2012-ben címet viselő jelentés gyakorlatilag egyenlő azzal, hogy a NATO gyakorlatilag elismeri, hogy vereséget szenvedett a már 11. évébe lépett afganisztáni háborúban.

Pakisztán a maga részéről egyébként „nevetségesnek” és „finoman szólva komolytalannak” bélyegezte a dokumentumot. „Egy stabil Afganisztán a mi érdekünk is. Elkötelezettek vagyunk a be nem avatkozás politikája mellett, és minden országtól ugyanezt várjuk el” – szögezte le Abdul Baszit külügyi szóvivő, akinek a főnöke, Hina Rabbani Khar külügyminiszter éppen Kabulban készül tárgyalásokra Karzaijal.

A jelentés, amelyet mintegy négyezer tálib és al-kaidás fogoly összesen több mint 27 ezer vallomása alapján állítottak össze, meglehetősen keresetlenül fogalmaz, ami az ISI és a tálibok kapcsolatát illeti. „Pakisztán egyre intenzívebben manipulálja saját célkitűzései érdekében a tálibokat. Magas rangú vezetőik, például Nasziruddin Hakkani az ISI főhadiszállásának közvetlen közelében tartja fenn egyik támaszpontját” – hangzik az egyik lesújtó megállapítás, az al-Kaida egyik magas rangú tisztségviselője pedig arról beszélt, hogy „Pakisztán mindent tud és mindent ellenőriz. Egy fát nem tudok úgy lepisálni Kunarban, hogy ne figyelnének”.

A jelentés meglehetősen kényes időpontban szivárgott ki Iszlámábád számára, amely gátolja az ISAF utánpótlási vonalait Afganisztán felé, válaszul egy akcióra, amelyben amerikai-afgán egységek az országhatárokon átcsapva tévedésből 24 pakisztáni katonával végeztek tavaly novemberben. Az Egyesült Államok elhárította a felelősséget az incidensért, és a követelések ellenére sem kért bocsánatot a baráti tűzért, így Pakisztánban a közvélemény egyre inkább amellett áll, hogy az ország hivatalosan is függessze fel az együttműködést a NATO-val és az amerikaiakkal.

Akcióra készülő tálibok. Nem tavalyi hó
THIS PICTURE IS ONE OF 53 TOP IMAGES FROM THE AFGHAN CONFLICT AHEAD OF THE TENTH ANNIVERSARY OF THE WAR ON OCTOBER 7, 2011. In this file picture released exclusively to Reuters on January 17, 2009, Taliban militants are seen with their weapons in an undisclosed location in Afghanistan on January 16, 2009. Ten years ago, U.S. forces began bombing Afghanistan in retaliation against its Taliban rulers who refused to hand over the al Qaeda leaders responsible for the Sept. 11, 2001 attacks on the United States. Within weeks, the air strikes had helped Afghan opponents topple the Taliban, but in the decade since, the deposed Islamist fighters have returned to mount an ever more aggressive insurgency against an Afghan government backed by the United States and NATO. Since U.S. President Barack Obama took office in 2009, the U.S. force has tripled in size, but Washington and NATO now plan to begin withdrawing and to hand over responsibility for Afghanistan's security to Afghan forces by 2014. REUTERS/Stringer/Files (AFGHANISTAN - Tags: CIVIL UNREST CONFLICT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.