Ha Amerika magára hagyja Izraelt…

Jichák Rabin volt izraeli kormányfő egykori biztonságpolitikai főtanácsadója, Jehuda Avner szerint az Egyesült Államok ma ugyanazt a hibát követi el, mint 1975-ben, amikor Izraelt tette felelőssé az akkori konfliktus elmélyüléséért, s ezzel a két ország között addig példátlan bizalmi válságot idézett elő.

Henry Kissinger amerikai külügyminiszter akkor azt követelte Rabintól, hogy biztonsági feltételek nélkül adja át az ellenőrzést az egyiptomiaknak két fontos Sínai-félszigeti hágó felett – idézte a szakértőt a Jerusalem Post izraeli napilapban.

Avner szerint Washington most sincs teljesen tisztában Izrael biztonsági kockázataival, s akárcsak Kissinger egykori dühös reakciója, úgy Hillary Clinton mostani – „inkább érzelmi, semmint diplomatikus” – érvelése sincs tekintettel, mit is veszíthet a zsidóság.

„Amerikának sohasem lenne szabad olyan helyzeteket teremtenie, melyekben Izrael elhagyatottnak érezheti magát – nyilatkozta az egykori főtanácsadó –, minthogy egy ilyen magatartás felbátorítja a szélsőséges iszlamistákat, Izrael álláspontját pedig csak merevvé teszi.”

Ezt példázza az 1975-ös eset is. Amint Kissinger megtette elhíresült, Izraelt vádoló kijelentéseit, palesztin részről azonnal elszaporodtak a véres provokációk. Kissinger azzal vádolta az első kormányfői mandátumát töltő Rabint, hogy ő lesz a felelős a zsidóság pusztulásáért, ha nem adja át az egyiptomiaknak a sínai Dzsidda, illetve Mitla-hágó feletti ellenőrzést. Rabin pedig azt válaszolta: „Önt viszont, Kissinger úr, nem az amerikai, hanem a zsidó történelem alapján fogják megítélni.”

Konfliktusuk nyomán Gerald Ford akkori amerikai elnök példátlanul éles hangú levélben ítélte el Izraelt. „Mélységes csalódásomat szeretném kifejezni Izraelnek a tárgyalások alatt tanúsított magatartásával kapcsolatban. A tárgyalások kudarca messzemenő következményekkel jár majd nem csak a Közel-Keletre, de a kétoldalú kapcsolatokra nézve is. Utasítást adtam ki ez utóbbi felülvizsgálatára, biztosítandó, hogy amerikai érdekek nem sérülnek a térségben.”

A hangnem viszont úgy tűnik, hatott. Hat hónapon belül Kissingernek sikerült tető alá hoznia egy átmeneti megállapodást a két hágó feletti ellenőrzés átadásáról Egyiptomnak. Eszerint Izrael a visszavonulás fejében megtarthatta magáénak a környező magaslatokat, a két hágóba pedig amerikai katonákat vezényeltek. Avner elismerte, izraeli állampolgárt azóta nem öltek meg az egyiptomi határon.

Rabin (középen) Kissinger (jobbról a harmadik) az 1975-ös szerződés aláírásakor. Béke amerikai érdekből
Israeli Prime Minister Yitzhak Rabin (c) surrounded by Shimon Peres (r) and US Secretary of State Henri Kissinger (3rd-r) signs 02 September 1975 in Jerusalem the Israeli-Egyptian disengagement agreement, whereby Israeli forces withdrew from some territory in the Egyptian Sinai peninsula.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.