Kacsa a Gyurcsány-Gazprom összeborulás
Kellemetlen meglepetés Moszkva számára Gyurcsány Ferenc lemondása – értékelte a Kommerszant a magyar kormányfő távozási szándékát hétfőn. (Az orosz sajtó a hétvégén csak az AP hírügynökség rövid jelentésére szorítkozott a kormányfő bejelentésével kapcsolatban.) Az orosz napilap szerint ezzel a Gazprom által tervezett Déli Áramlat gázvezeték egyik fontos európai támogatóját vesztette el.
A lap nem zárta ki, hogy Gyurcsány, távozása után – hasonlóan az Északi Áramlat mellett még kormányfőként lobbizó Gerhard Schröder német kancellárhoz – a Svájcban tavaly bejegyzett South Stream AG vállalat vezetői posztját kapná, amely mindeddig üres, miután az olasz kormányfői posztról távozó Romano Prodi visszautasította a Gazprom erre vonatkozó ajánlatát.
A 20 milliárd dollárosra becsült projekt magyarországi szakaszáról Gyurcsány moszkvai látogatásán született konkrét megállapodás, amelynek értelmében magyar és orosz részvétellel közös vállalat születik az évi 30-47 milliárd köbméter kapacitással tervezett vezeték magyarországi szakaszának megvalósítására, valamint a Mol és a Gazprom részvételével 1,2 milliárd köbméterrel bővülne a pusztaföldvári gáztároló mérete.
Gyurcsány távozása megnehezítheti a Fekete-tengeren át Bulgáriába, onnan egyik ágán Görögországon át Dél-Olaszországba, a másikon Szerbián, Magyarországon át Ausztriába - és esetleg Észak-Olaszországba - futó vezeték megvalósítását és megerősítheti az Oroszországon kívüli gázforrásokra alapozó Nabucco esélyeit - vélik Moszkvában. Az orosz külügyminisztérium névtelenséget kérő forrása lapunknak elismerte, hogy Gyurcsány 2004 szeptemberi kormányfővé válását annak idején megnyugvással konstatálták, a kormányfő "jó moszkvai kapcsolatai miatt”.
A Gazprom a vezetékkel Ukrajnát szeretné megkerülni, amely jelenleg évente mintegy 130 milliárd köbmétert – az EU-ba jutó orosz földgáz 60 százalékát – továbbítja. Moszkva szerint a rendszeres konfliktusok Kijevvel veszélybe sodorják az európai szállításokat, ahogyan legutóbb januárban történt, amikor az idei gázármegállapodás híján Ukrajna két hétre leállította a földgáztranzitot. A Déli Áramlat ellenzői szerint az EU - és benne az eddig is orosz gázforrásokra építő Magyarország - a projekttel csak tovább növeli függőségét az orosz földgáztól, így ellentétes Brüsszel diverzifikációs törekvéseivel, ami a Nabucco vezeték - jóllehet inkább szóbeli, mint pénzügyi - támogatásában valósul meg.
"Mi csak lehetőségéként vetettük fel, hogy Gyurcsány a South Stream AG fejévé válhatna, arról nincs tudomásunk, hogy ilyen ajánlatot valóban kapott volna" – mondta lapunknak a Kommerszant munkatársa. Alekszandr Garbujev hozzátette, hogy a Gazprom aktívan keresi a cég vezetésére alkalmas személyt, elsősorban a leköszönő „nehézsúlyú politikusok körében”. "Gyurcsány ebből a szempontból megfelelne, hiszen álláspontja a Déli Áramlattal kapcsolatban világos volt. Minél több vezeték megy át az országon keresztül, annál jobb, ami tranzitországként meglehetősen racionális megközelítés" – vélte a cikk szerzője, elismerve azonban, hogy a felvetés esélyét csökkenti, hogy Gyurcsány a Magyar Szocialista Párt elnöke kíván maradni, hiszen aktív politikusként nyilván nem vállalhatja el a Gazprom esetleges ajánlatát.
Az orosz állami gázipari monopólium szóvivője, Szergej Kuprianov elzárkózott attól, hogy kommentálja lapunknak, milyen hatással lehet a Déli Áramlat jövőjére a magyar kormányfő lemondása.
"Az állítás légből kapott, hírlapi kacsa, Gyurcsány Ferenc politikusként kíván dolgozni a következő időszakban" - reagált az orosz lap felvetésére Daróczi Dávid kormányszóvivő.