Gyurcsány: alapvetően nyugalom van a Délvidéken
A magyar miniszterelnök pár órás munkalátogatást tett a szerb fővárosban. A látogatás rövidsége jelzi, hogy nincsenek akut, hosszas tárgyalást igénylő problémák a két ország között, s ezt erősítették meg a kormányfőnek a szerb államfővel, valamint a miniszterelnökkel, Mirko Cvetkoviccsal közösen tett nyilatkozatai is.
Gyurcsány Ferenc belgrádi programját a magyar nagykövetségen kezdte, ahol a Szerbiában élő magyarok vezető politikusaival találkozott, köztük Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség, és Józsa Lászlóval, a kisebbségi önkormányzat szerepét betöltő Magyar Nemzeti Tanács elnökével.
Tőlük azt hallotta, hogy alapvetően nyugalom van a Délvidéken, s jóhiszemű együttműködési szándékot tapasztalnak a Vajdaságban és Belgrádban is - mondta el később az MTI-nek a kormányfő.
Megfogalmazása szerint volt az elmúlt időszakban néhány kisebb incidens, s nem kizárt, hogy ezek mögött van nemzeti indulat, de úgy tűnik, hogy mindezt sikerül normálisan kezelni, a helyi igazságszolgáltatás révén elrendezni. "Hatalmas dolog, hogy ez két mondat volt az egyórás beszélgetésből" - fűzte hozzá Gyurcsány Ferenc.
A kormányfőt fogadta Boris Tadic szerb köztársasági elnök is, aki a sajtónak tett nyilatkozatában emlékeztetett rá, hogy az egyoldalúan kikiáltott koszovói függetlenség márciusi magyar elismerése kapcsán támadtak kisebb gondok a kétoldalú viszonyban. Ma azonban már mindkét ország a kapcsolatok továbbfejlesztésén munkálkodik politikai és gazdasági téren is.
A szerb államfő országa szempontjából nagyon fontosnak mondta, hogy Magyarország támogatja Szerbia EU-integrációját, s igyekszik minden segítséget megadni hozzá. Tadic szerint a két országnak kulcsfontosságú szerepe van a kelet-közép-európai régióban, s politikai és gazdasági stabilitásuk meghatározó az egész térség szempontjából.
Gyurcsány Ferenc szerint az Európai Unió tartós megegyezésre törekszik Szerbiával, amelynek jó szándékú közreműködése nélkül nem oldhatók meg a nyugat-balkáni térség problémái.
Mirko Cvetkovic kormányfővel elsősorban a kétoldalú viszony aktuális kérdéseiről tárgyalt Gyurcsány Ferenc. Ezeken a megbeszéléseken is megállapították, hogy a magyar-szerb kapcsolatokban nincsenek elmérgesedett, sürgős beavatkozást igénylő problémák, a kérdés csupán az, hogy miként lehet továbbfejleszteni az együttműködést.
Ezzel kapcsolatban szó esett a 10-es európai közlekedési korridor (az M5-ös meghosszabbításaként Szerbián keresztül Görögországba vezető autópálya) továbbépítéséről, a Belgrád és Budapest közötti közvetlen légi járat felújításáról, újabb kis határátkelők megnyitásáról, s arról, hogy miként csökkenthető Szerbia hatalmas deficitje a kétoldalú kereskedelmi forgalomban, amelynek értéke az idén várhatóan eléri az egymilliárd dollárt.