Győzött a megszokás, meg az ellenzék

Várj csak, kire is szavaztam? – habozott egy ismerős néhány órával azután, hogy leadta voksát a vasárnapi japán parlamenti választásokon. Bevallotta: a szavazófülkében döntötte el, hogy a rengeteg jelölt közül kit választ. A győztes, Abe Sindzó határozottabb fellépést ígér a Kínával folytatott területi vitákban.

Nem az ismerős volt az egyetlen bizonytalankodó az alsóházi megmérettetésen, amelyen a korábbiakkal ellentétben most számos, nemrég alakult új párt és formáció is indult. Úgy tűnik azonban, hogy a választók többsége nem akarta ismét még ki nem próbált erőnek adni a kormányzást, és maradtak a megszokottnál: visszahozták a hatalomba a három éve elküldött Liberális Demokrata Pártot (LDP). Nem mintha nagyon meg lennének bizonyosodva arról, hogy sokkal jobban teljesítenek majd, mint a korábbi években, de nekik legalább több mint ötvenévnyi tapasztalatuk van a kormányzásban. A japánok ugyanis kiábrándultak a 2009-ben hatalomra került Japán Demokrata Pártból (DPJ), a mostani szavazás pedig leginkább a csalódás kifejezése volt. Sikerült is, a DPJ katasztrofális vereséget szenvedett, a pártelnök-miniszterelnök Noda Josihiko így mindkét posztról távozik.

A koalíciós partnerrel, a Komeitóval kiegészítve bőven többséget szerezve, újra a tapasztalt, és valójában konzervatív LDP alakíthat majd kormányt. A vezető ellenzéki párt legalább 255, a Komeitó pedig 25 mandátumot szerzett a 480 fős alsóházban. Az LDP vezetője, Abe Sindzó minden bizonnyal a szigetország régi-új miniszterelnöke lesz majd. 2006-tól Abe ugyanis állt már egyszer Japán élén, de akkor nem nyújtott jó teljesítményt, és 2007-ben erősen megtépázva távozott a kormányfői posztról.

Az ötvennyolc éves Abe konzervatív, aki szerint lazítani kell a japán alkotmányon, hogy a szigetország nagyobb biztonságpolitikai szerepet vállalhasson. Kínával és a két ország területi vitájával kapcsolatban pedig várhatóan keményebb hangnemet üthet meg, mint elődje. Bár ehhez hozzá kell tenni azt is, hogy előző miniszterelnöksége alatt éppen azért tett sokat, hogy javuljon a japán-kínai viszony.

Az újból hatalomra kerülő LDP egyik legfőbb kitűzése fellendíteni a világ harmadik legnagyobb gazdaságát. Ebben kiemelendő a defláció megállítása és a kétszázalékos inflációs politika, a Japán Nemzeti Bank erősebb kontrollja, valamint a közmű- és infrastruktúraberuházások támogatása. Az LDP vezetője a 2011-es fukusimai katasztrófa dacára úgy gondolja: egyelőre nincs alternatívája az atomenergiának, így a korábban leállított, de a szigorított tesztek alapján biztonságosnak ítélt reaktorokat elképzelhető, hogy újraindítják majd.

Abe hat év alatt a hetedik japán miniszterelnök lesz.  A következő hónapok pedig megmutatják majd, hogy változott-e a tekintélyes politikusi felmenőkkel rendelkező vezető és pártja a legutóbbi fellépés óta.

Abe Sindzó határozottságot ígér
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.