Gyönyörű gyermekkor a haláltáborokban
Brigitte Höss most 80 éves, és Washington közelében, egy kertvárosban él. Hosszú évekig tartott, míg megtalálta őt és szóra bírta Thomas Harding brit-amerikai újságíró. Harding nagyapjának fivére, Hanns Alexander fogta el 1946-ban a dán határ közelében rejtőzködő Hösst. Maga Harding idős rokona háborús múltjáról csak 2006-ban értesült, és Akkor kezdte el összegyűjteni az anyagokat a hóhérról, akit rokona tartóztatott le. A könyv most jelent meg Hanns és Rudolf címen.
Brigitte hosszú huzavona után volt hajlandó beszélgetni az újságíróval. Elmesélte, hogy a Höss-szülők egy náci táborban ismerkedtek meg, amelyet a „fajtisztaság fontosságára ügyelő ifjaknak” hoztak létre. Brigitte 1933 augusztusában született, majd következett a lágerek szomszédságában eltöltött gyermekkor. Úgy emlékszik, életük a krematórium szomszédságában valóságos paradicsom volt. Hössék tágas villában éltek, tucatnyi szolgájuk volt, köztük foglyok is. A gyerekek látták ablakukból a barakkokat és a halottakat égető krematóriumot. Brigitte elmesélte, hogy egyszer azt játszották: ketten fekete háromszöget (ilyet hordtak a bezárt bűnözők) tűztek magukra, a többiek pedig sárga csillagot fabrikáltak, és a „bűnözők” kergették a „zsidókat”. Amikor Höss meglátta, megtiltotta a játékot.
A Vörös Hadsereg közeledtével a család elmenekült, s Észak-Németországban külön-külön bujkáltak. Várták az alkalmat, hogy Dél-Amerikába utazzanak. Nem sikerült: Hanns Alexander csapata elfogta őket, Höss tanúvallomást tett a nürnbergi perben. Sokak szerint ez a beismerő vallomás megváltoztatta a per légkörét. Hösst ezután átadták a lengyeleknek, akik Auschwitzban felakasztották. Brigitte Spanyolországba ment 17 évesen, és manöken lett. Megismerkedett egy amerikaival, aki feleségül vette. Washingtonban telepedtek le, s az asszony egy zsidó tulajdonú, sikkes ruhaüzletben dolgozott harminc éven át. Harding megkérdezte az idős nőt, miként emlékezik apjára. – Ő volt a legkedvesebb ember a világon – mondta. De hiszen felelősséget vállalt egymillió ember meggyilkolásáért! „Kikényszerítették belőle a britek a vallomást”, állítja Höss lánya.