Gyöngyösi visszavág: amatőr a külügy, hamisít az izraeli sajtó
Gyöngyösi Márton továbbra is vállalja a The Jewish Cronicle folyóiratnak tett kijelentéseit, amelyeket szerinte a The Jerusalem Post manipulálva idézett, és amelyeket vasárnap közleményben ítélt el a magyar Külügyminisztérium (KüM) és a KDNP is – jelentette ki a jobbikos országgyűlési képviselő hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten. A Külügyminisztérium levélben határolódott el a The Jerusalem Post című izraeli napilap által is közölt kijelentéseitől.
Gyöngyösi eredetileg a The Jewish Chronicle című folyóiratnak nyilatkozott, amelyből a The Jerusalem Post később úgy idézett, hogy az ellenzéki politikus megkérdőjelezte a holokauszt magyar áldozatairól szóló ismert számokat, egy náci rendszerhez hasonlította Izraelt, és pártja támogatásáról biztosította Iránt. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, továbbra is fenntartja, hogy Magyarországon és világszerte is él és virágzik az „izraeli etnobiznisz”, amely a holokauszt áldozatait használja fel, és azt is, hogy a holokauszt magyar áldozatainak számáról „vita van”. Saját bevallása szerint Gyöngyösi úgy gondolja, hogy Izrael „agresszor, gyarmattartó állam, amely faji megkülönböztetést folytat, és agitál jelenleg is Irán ellen”, kockáztatva a harmadik világháború kitörését is, és Irán szerinte egy békés ország. A The Jerusalem Postban megjelent cikkben manipulálták a The Jewish Chronicle-nek adott nyilatkozat mondatait – szögezte le ennek ellenére a Jobbik országgyűlési képviselője.
Gyöngyösi a KDNP-nek az ügyben kiadott közleményéről azt mondta, hogy „önmagában nem tartja kommentárra érdemesnek" a dokumentumot, de felháborítónak tartja, hogy a Külügyminisztérium közintézmény létére sajtócikkek alapján nyilvánított véleményt és határolódott el kijelentéseitől. Szerinte a tárca „szakmai amatörizmusát" mutatja, hogy sem a Jobbikot, sem pedig őt magát nem keresték meg, mielőtt reagáltak volna – tette hozzá Gyöngyösi. A KÜM a közleményében azt írta, határozottan elítélik a Jobbik parlamenti képviselőinek a holokauszt, az izraeli belpolitikai helyzet, valamint a közel- és közép-keleti politikai viszonyokkal kapcsolatos álláspontját. A KDNP közleménye szerint Gyöngyösi megállapításai nélkülöznek minden olyan erényt, amely a higgadt hangvételű párbeszéd kellékei lennének. Mint írták, „Magyarországnak tudatnia kell a világgal, hogy nálunk, Európa szívében minden nemzeti, etnikai, vallási felekezet tagja szabadon, megbecsülten és félelem nélkül élhet".